eReport.sk
Irak je blízky spojenec Iránu
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: tasr/ap

Lavrov ukrajinskému reportérovi: Vy Ukrajinci sa stále zaoberáte tým, čo sa dá ukradnúť

V stredu sa ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov stretol so svojím tureckým náprotivkom Mevlütom Čavušoglom v Ankare. Témou ich rozhovorov bola garantovancia bezpečnosti plavidiel vychádzajúcich z ukrajinských prístavov a smerujúcich do Bosporu. Podľa Lavrova je riešenie tohto problému výlučne v rukách Kyjeva, keďže Rusko už v tejto veci podniklo všetky nevyhnutné kroky. Na tlačovke po spoločnom stretnutí ministrov sa však udial nečakaný moment, ktorý sa vymyká z rámcov oficiálneho protokolu. Rozruch spôsobil reportér ukrajinskej televízie Moslim Umerov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (klub SaS).
  2. Rusko bude naďalej pomáhať
  3. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
  4. protézy, umelé končatiny, Nemecko, firma
  5. Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje, jej rozsah sa však v porovnaní s minulosťou zmiernil.
  6. Ceny ropy výrazne vzrástli
  7. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.

Žurnalista, ktorý pracuje pre redakciu ukrajinskej televízie v Istanbule sa tesne pred koncom tlačovky postavil a doslova si vynútil položenie otázky. Tú smeroval, podľa očakávaní, na šéfa ruskej diplomacie.

Umerov: Odpoveď na moju otázku čakala celá Ukrajina

 „Okrem obilia, čo ďalšieho z toho, čo ste na Ukrajine ukradli, ste predali?“ spýtal sa Umerov. Aj keď Lavrov už podľa protokolu mohol otázku novinára ignoroval, súhlasil s tým, že odpovie. Po tom, ako požiadal o zopakovanie otázky a reagoval exkluzívne pre Umerova s úsmevom:  „Vy Ukrajinci sa stále zaoberáte tým, čo sa dá ukradnúť, a myslíte si, že tak zmýšľajú všetci. Naše ciele na východe Ukrajiny sú jasné, chceme ľudí oslobodiť od neonacistického režimu. My pre obilie žiadne prekážky nevytvárame. Aby mohlo byť vyvezené z prístavov, je potrebné, aby k tomu dal pán (prezident Volodymyr) Zelenskyj príkaz, ak ešte niečomu velí, to je všetko.“

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu si podávajú ruky po tlačovej konferencii 8. júna 2022 v Ankare. – Foto: tasr/ap

Podľa portálu omediach.com, Umerov po tlačovke tvrdil, že sa počas celej tlačovej konferencii hlásil, aby mohol položiť otázku.  „Na konci som pochopil, že ma hovoriť nenechajú, tak som sa rozhodol zvýšiť hlas a riskoval narušenie konferencie, na odpoveď na túto otázku čaká celá Ukrajina,“ povedal Umerov v rozhovore s agentúrou AFP.

Ukrajinský veľvyslanec v Ankare v minulý piatok obvinil Rusko z krádeží ukrajinského obilia a jeho exportu najmä do Turecka, pripomína zahraničná agentúra.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lavrov ukrajinskému reportérovi: Vy Ukrajinci sa stále zaoberáte tým, čo sa dá ukradnúť

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie