eReport.sk
tankovanie, ropa, benzín, nafta, phm, benzínka
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Britská vláda nariadila preskúmať maloobchodný trh s palivami. A čo tá naša? Spí?

S vysokými cenami palív sa borí prakticky celý svet. Mnohé štáty na to reagujú rozličnými krokmi, ktoré by ich mali znížiť, len slovenská vláda je ako slová jej hymny: „To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo…“ Spia sladkým spánkom a – hádajú sa.


Britská vláda požiadala úrad pre hospodársku súťaž, aby preskúmal maloobchodný trh s palivami a zistil, či sa zníženie dane z palív prenieslo na spotrebiteľov, keďže ceny na čerpacích staniciach dosiahli bezprecedentné maximá. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Úrad by mal preskúmať „zdravú“ konkurenciu na trhu

Podľa britského ministra obchodu a energetiky Kwasiho Kwartenga by vyšetrovanie malo odhaliť, prečo ceny palív vždy rýchlo stúpajú, ale pomaly klesajú. Globálne ceny ropy prudko vzrástli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a znovuotvorenia ekonomík po pandémii ochorenia COVID-19. Británia preto v marci na jeden rok znížila daň na palivá o 5 centov na liter v rámci balíka pomoci vo výške 5 miliárd libier (5,88 miliardy eur), aby zmiernila záťaž pre motoristov a celkovú krízu životných nákladov.

Vyšetrovanie by malo odhaliť, prečo ceny palív vždy rýchlo stúpajú, ale pomaly klesajú.

Kwasi Kwarteng, britský minister obchodu a energetiky

Ceny palív však aj naďalej stúpajú a podľa údajov spoločnosti Experian Catalist sa priemerné náklady na naplnenie rodinného auta minulý týždeň prvýkrát zvýšili nad 100 GBP. „Britský ľud je správne frustrovaný z toho, že to nie vždy vyzerá tak, že bol balík 5 miliárd GBP (1 EUR = 0,85048 GBP) prenesený do koncových cien,“ uviedol Kwarteng v liste pre Úradu pre hospodársku súťaž a trhy (CMA). Poukázal pritom na fakt, že v niektorých mestách sú ceny vyššie ako v susedných mestách.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na archívnej snímke z 5. marca 2022 ľudia, ktorí utekajú počas vojny zo svojich domovov, sa zhromaždili pod zničeným mostom pri rieke Irpiň na predmestí Kyjeva.
  2. ropné produkty tankovanie
  3. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  4. Špeciálny vyslanec USA pre medzinárodné energetické vzťahy Amos Hochstein.

Dodal, že úrad by mal preskúmať „zdravú“ konkurenciu na trhu, regionálne faktory vrátane lokalizovanej konkurencie a akékoľvek ďalšie kroky, ktoré by vláda alebo CMA mohli podniknúť na posilnenie konkurencie. Požiadal pritom úrad o predbežnú správu do 7. júla.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Britská vláda nariadila preskúmať maloobchodný trh s palivami. A čo tá naša? Spí?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti