eReport.sk
prezident.sk

Slovensko si volí prezidenta


Od roku 1999 máme na Slovensku tzv. priamu voľbu prezidenta. Dovtedy volil prezidenta parlament (NR SR), kandidát musel získať trojpätinovú podporu. 

V súčasnosti volia prezidenta priamo občania. Voľba je dvoj-kolová. V prvom kole (22.03.2024) by totiž kandidát na post prezidenta musel získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých oprávnených voličov. Táto požiadavka je nereálna. Do druhého kola (06.04.2024) postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov získaných v prvom kole. Tu stačí na zvolenie prezidenta jednoduchá väčšina. Novozvolený prezident nahradí súčasnú hlavu štátu – Zuzanu Čaputovú, ktorej 15. júna 2024 vyprší mandát. 

Zmena úradu prezidenta?

Je zaujímavé, ako sme sa v poslednej dobe stali svedkami akejsi verbálnej zmeny úradu prezidenta. Národná rada neprijala žiadny ústavný zákon, ktorý by menil kompetencie hlavy štátu, no napriek tomu akoby niekto chcel za každú cenu na Slovensku zavádzať model prezidentského systému. Právomoci prezidenta totiž upravuje Ústava Slovenskej republiky v článku 101, bod 1: Hlavou Slovenskej republiky je prezident. Prezident reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi. Funkcia prezidenta v našom zriadení je teda z veľkej časti reprezentatívna. 

Má svoje právomoci, no tie sú do veľkej miery oklieštené rozhodnutiami poslancov NR SR. Napríklad je hlavným veliteľom ozbrojených síl – avšak akékoľvek vojenské akcie alebo zapojenie krajiny do vojny je podmienené súhlasom Národnej rady. Hovoriť preto o kandidátoch na post prezidenta v kontexte výkonu ich politiky je trochu cestné.

Počas terajšej  predvolebnej kampane sme boli svedkami (a asi ešte aj budeme) vyhlásení, že prezident republiky by mal byť akosi protiváhou vláde. Je to iste zaujímavá myšlienka, nezakladá sa však na žiadnej právnej norme. Funkcia prezidenta je nadstranícka – neexistuje opozičný ani koaličný prezident. Lepšie povedané: NEMAL BY existovať žiadny opozičný ani koaličný prezident. 

Kto kandiduje?

Do volieb je zaregistrovaných 11 kandidátov. Z nich môžeme považovať za relevantných troch, preferencie ostatných sa pohybujú pod hranicou piatich percent: 

Peter Pellegrini – v súčasnosti predseda NRSR a bývalý premiér Slovenskej republiky – jeho heslom do volieb je „pokoj“ – snaha o upokojenie spoločnosti. V prípade víťazstva by bol historicky prvý Slovák, ktorý zastával všetky tri najvyššie ústavné funkcie.

Ivan Korčok – pôsobil na rôznych postoch a v diplomatických službách vo všetkých vládach od roku 1992 – bez ohľadu na ideové zameranie tej-ktorej vlády. Jeho volebným heslom je byť protiváhou, čím sa mierne povedané vyhraňuje zo spolupráce. 

Štefan Harabín – je bývalým ministrom spravodlivosti a bývalým predsedom Najvyššieho súdu. Jeho predvolebné heslá sú, napr: vystúpenie z EÚ a vstup do BRICS, odmietanie NATO, pozitívom je všestranná zahraničná spolupráca. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko si volí prezidenta

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre