Podľa analýzy holandského portálu Follow the Money a partnerov z ďalších 20 krajín takmer štvrtina poslancov bývalého Európskeho parlamentu bola zapletená v škandáloch, dokonca aj v kriminálnych trestných činoch.
Katargate
V minulom volebnom období skončilo na titulných stranách svetových médií zatknutie podpredsedníčky europarlamentu Evy Kailiovej (Grécko – strana Pasok). Tá sa zaplietla do škandálu Katargate, ktorý rezonuje dodnes. Okrem nej boli zatknutí ďalší štyria poslanci a asistenti EP. Podľa tvrdení v spisoch, ktoré má k dispozícii portál Politico, Katar, Maroko a Mauritánia minuli okolo 4 miliónov eur na ich ovplyvňovanie. Celkovo išlo o stovky aktivít v rokoch 2018 až 2022. Týkali sa napríklad zmarenia parlamentných uznesení odsudzujúcich porušovanie ľudských práv v Katare a prácu na dosiahnutí dohody o bezvízovom styku.
Pfizergate
… bol pravdepodobne najväčší korupčný škandál v dejinách Európskej únie. Jeho protagonistkou bola (a je) samotná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Išlo o obstarávanie vakcín na covid od firmy Pfizer a komunikáciu medzi von der Leyen a generálnym riaditeľom Pfizeru Bourlom pred uzavretím zmluvy na dodávku 1,8 miliardy dávok vakcíny v hodnote 36 miliárd eur. Manžel von der Leyenovej Haiko pracuje ako lekársky riaditeľ biofarmaceutickej spoločnosti Orgenesis, ktorá s Pfizerom spolupracuje. Vyšetrovaním podozrení súvisiacich s nákupom vakcín sa zaoberá aj Úrad verejného žalobcu. Napriek podozreniam z netransparentnosti a korupcie je von der Leyen naďalej predsedníčkou Európskej komisie.
Reynders
… bývalý eurokomisár pre spravodlivosť, ktorý hrozil slovenskej vláde s odobratím eurofondov pre porušenie pravidiel EÚ v oblasti právneho štátu skončil v rukách belgickej polície. Je obvinený z prania špinavých peňazí. Vyšetrovatelia čakali, kým mu vyprší funkčné obdobie a príde o imunitu. Zatkli ho necelý týždeň po skončení mandátu.
A nakoniec Huawei
Vyšetrovatelia skúmajú obvinenia z aktívnej korupcie vrátane úplatkov a darov. Belgická polícia urobila razie vo viacerých lokalitách a zadržala niekoľko osôb, vrátane prominentných lobistov Huawei. Belgická prokuratúra oznámila, že vyšetrovania obsahujú: „odmenu za zaujatie politických pozícií, nadmerné dary ako jedlo a cestovné výdavky a pravidelné pozvania na futbalové zápasy… s cieľom presadzovať čisto súkromné komerčné záujmy v kontexte politických rozhodnutí.“ Podľa Follow The Money, Le Soir a Knack vyšetrovatelia skúmajú aktivity spojené s 15 bývalými a súčasnými europoslancami.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Korupcia v europarlamente