Je tu jar. Možno sa vyberiete na prechádzku, behať alebo s deťmi na kolobežke či odrážadle. Za dobrodružstvom nemusíte ísť ďaleko – postačia aj chodníky v niektorých našich uliciach. Preliačiny, hrbole aj burina, ktorá priamo z nich vyrastá dokonale nahradia prírodný terén. Horšie je, že v mnohých prípadoch už ide o bezpečnosť.
Ako v lese
Stav mnohých chodníkov v našom meste je veľmi zlý. Sú zničené, popraskané, prevalené, plné dier alebo vypuklín, niektoré už celé prerastené burinou. Namiesto komplexných rekonštrukcií môžeme na niektorých chodníkoch vidieť len opravu najhorších úsekov, vďaka čomu vyzerajú ako puzzle. „Kúpila som si terénny kočík, aby som mohla u svokrovcov za dedinou kočíkovať. Nakoniec som ho plne využila aj v uličkách na Tulipáne, kde je podobný povrch,“ povedala nám svoju skúsenosť jedna mamička. Stav chodníkov kritizovali aj ľudia v ankete na našich sociálnych sieťach. „Chodníky aj cesty v žalostnom stave.“ „Tomu niekto hovorí aj chodníky? Samá jama, poprepadávané časti, dlaždice povyzdvihované, poposúvané. Stav katastrofálny,“ stálo v jednom z komentárov.
Sídliská verzus menšie ulice
Časť chodníkov na sídliskách prešla rekonštrukciou v rámci revitalizácie vnútroblokov. Tie sú naozaj pekné, moderné a funkčné. Ale čo ostatní? Ak sú komplexné rekonštrukcie chodníkov obsiahnuté len vo väčších projektoch, niektoré ulice sa ich nemusia dočkať. Týka sa to napríklad menších ulíc na sídliskách aj časti štvrtí s rodinnými domami, napríklad Kopánka, Špíglsál, Tulipán a iné. Ich obyvatelia platia dane. Nemajú krásne detské ihriská, vnútrobloky a športoviská, mnohé z nich nemajú ani zeleň, ktorú by bolo potrebné udržiavať. Zaslúžia si chodníky v dobrom stave. Veď na rozbitom chodníku si veľmi ľahko môžete spôsobiť úraz. Nehovoriac o tom, že pre seniorov, mamičky s deťmi a kočíkmi či hendikepovaných ľudí je pohyb po takýchto chodníkoch komplikovaný.
Financie na opravu
Kompetentným sme položili nasledujúce otázky: Má mesto Trnava harmonogram údržby a rekonštrukcie chodníkov? Investuje sa do opravy chodníkov pravidelne? Sú momentálne v rozpočte mesta vyčlenené financie na opravu chodníkov? Do redakčnej uzávierky sme odpoveď už tradične nedostali. Tento problém nie je len o tom, že je chodník „škaredý“, ale aj o tom, že je nebezpečný. V nákupných centrách je bežné, že na mokrú podlahu upozorňuje tabuľka. Nejaké upozornenie by zrejme mohlo pribudnúť aj na niektorých našich chodníkoch. Napríklad: Vstup na vlastné nebezpečenstvo.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vstup na vlastné nebezpečenstvo!