Lisa Hauserová, foto:tasr

Rakúšanka Hauserová s premiérovým triumfom: Je to splnený sen

Rakúska biatlonistka Lisa Theresa Hauserová vyhrala štvrtkové vytrvalostné preteky na 15 km v rámci 7. kola Svetového pohára v talianskej Anterselve. Na štyroch streleckých položkách spravila len jednu chybu a do cieľa prišla v čase 42:29,3 min. Druhá skončila Ukrajinka Julija Džimová a tretia bola Francúzka Anais Chevalierová-Bouchetová. Z trojice slovenských reprezentantiek skončila najvyššie na 52. mieste Henrieta Horvátová.

Dvadsaťsedemročná Hauserová zažíva výborné obdobie. Z piatich štartov v individuálnych pretekoch v novom roku si vybojovala tri bronzové pozície a vo štvrtok premiérový triumf v SP v kariére. Okrem toho mohla byť na stupňoch víťaziek aj v minulotýždňových pretekoch s hromadným štartom v Oberhofe, no pred finišom spadla a skončila až dvanásta. Do tohto roku boli jej maximum tri piate miesta. „Neviem čo mám povedať, je to neuveriteľné. Celé leto tvrdo trénujete, aby ste dosiahli váš cieľ a ten bol nejakým spôsobom vyhrať preteky Svetového pohára. Teraz sa mi to podarilo a je to neskutočné. Pre mňa je to naozaj splnený sen,“ povedala pre oficiálny kanál Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Vo štvrtok v Anterselve predviedla výborný bežecký i strelecký výkon. Prvé dve položky zvládla bez chyby a z oboch vyšla na priebežnom prvom mieste. Na tretej položke nesklopila jeden terč a pripísala si trestnú minútu, no záverečnú ležku zvládla opäť bezchybne a do cieľa prišla v čase 42:29,3 minúty. Džimová predviedla ako jediná z 96-členného štartového poľa bezchybnú streľbu, no bežecky zaostala a na víťazku stratila 43,7 sekundy. Chevalierová-Bouchetová bola pred záverečnou streľbou na čele, ale jeden nesklopený terč ju odsunul na bronzovú priečku s mankom 1:04,0 min.

Štvrtá skončila s dvoma chybami domáca favoritka Dorothea Wiererová (1:15,1 min). Dobrý výkon predviedla Nemka Janina Hettichová, ktorá skončila na 5. mieste. Nedarilo favorizovaným Nórkam, najvyššie skončila so štyrmi trestnými minútami Tiril Eckhoffová na 18. mieste (+2:52,3 min), líderka celkového poradia Marte Olsbuová-Röiselandová bola až 31.