eReport.sk
Boris Susko
Minister spravodlivosti Boris Susko, foto:fb/smerssd

Susko chce nariadiť povinnosť sudcu vždy vypočuť maloleté dieťa pred umiestnením do reedukačného centra


Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky v tejto súvislosti predkladá do medzirezortného pripomienkového konania návrh vyhlášky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy v znení neskorších predpisov.

Susko chce nariadiť povinnosť sudcu

Ministerstvo spravodlivosti SR týmto reaguje aj na zistenia Generálnej prokuratúry SR, podľa ktorých takmer všetky deti umiestnené v reedukačných centrách počas rozhovorov uvádzali, že neboli informované o súdnom konaní, v ktorom súd rozhodol, že pôjdu do reedukačného centra a nikto im ani nevysvetlil, dokedy bude ich umiestnenie trvať. Po zverejnení správy generálnej prokuratúry iniciovalo ministerstvo spravodlivosti konzultácie s Asociáciou rodinných sudcov a súbežne s tým minister Boris Susko požiadal krajské a okresné súdy o poskytnutie relevantných informácií.

Vypočutie dieťaťa

„Z informácií poskytnutých súdmi vyplýva, že dieťa je pred umiestnením do reedukačného centra vypočuté sudcom len výnimočne. S cieľom riešiť identifikovaný problém, Ministerstvo spravodlivosti SR pripravilo legislatívnu zmenu, ktorej cieľom je zabezpečiť riadnu aplikáciu participačných práv maloletého v rámci rozhodovania o jeho umiestnení do reedukačného centra v prípade nariadenia výchovného opatrenia alebo v prípade nariadenia ústavnej starostlivosti stanovením povinnosti sudcu vždy vypočuť maloleté dieťa,“ upozorňuje minister spravodlivosti Boris Susko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Gyorgi Gyimesi
  2. Zoroslav Kollár
  3. Predlžovanie agónie Slovákom nepomôže
  4. Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.

Po uvedenej legislatívnej zmene bude Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky zisťovať ako sa uvedené ustanovenie dodržiava v praxi, a to zberom štatistických dát z jednotlivých súdov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Susko chce nariadiť povinnosť sudcu vždy vypočuť maloleté dieťa pred umiestnením do reedukačného centra

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: