Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu zákona, ktorá sa týka platov zdravotníkov. Platy sestier a záchranárov porastú o 9,7 percenta ročne, kým konsolidácia počítala len s trojpercentným rastom. Aj lekárom porastú platy rýchlejšie ako predpokladala konsolidácia, a to o 6,4 percenta namiesto troch. TASR o tom informoval odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR.
Peter Pellegrini vníma vyššie platy zdravotníkov ako dôležitý stabilizačný moment slovenského zdravotníctva. Požiadal vládu, aby napriek konsolidácii našla dodatočné prostriedky na rast platov zdravotníkov. Lekári sa v snahe o zvyšovanie platov odvolávali na Memorandum, ktoré v roku 2022 podpísalo Lekárske odborové združenie (LOZ) s vládou Eduarda Hegera. Toto Memorandum doslova pripravilo pascu pre všetky nasledujúce vlády, keď v bode 7 odsúhlasilo zvyšovanie platov lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach o 9,7 % ročne.
Vláda prijatím konsolidačného balíka spomalila valorizáciu platov zdravotníkov na roky 2025 a 2026 z plánovaného rastu o 9,7 na tri percentá. Zmeny kritizovali zdravotníci naprieč celým sektorom. Sestry aj lekári hrozili podaním výpovedí z nadčasov aj riadnych výpovedí. Napriek zmenám podalo výpovede už vyše 3300 lekárov z nemocníc z celého Slovenska.
Rokovania na ministerstve
Ministerstvo zdravotníctva SR pokračuje v rokovaniach s LOZ. Ide najmä o transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú LOZ odmieta. Ministerstvo financií SR na transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti v tomto volebnom období netrvá. „Z nášho pohľadu totiž nie je dôležitá forma, ale to, aby boli nemocnice riadené efektívne a zodpovedne vo vzťahu k verejným financiám,“ dodalo MF. Ďalšou požiadavkou LOZ je reforma vzdelávania lekárov, napríklad zjednodušenie atestačného štúdia lekárov, a zvýšenie počtu študentov na lekárskych fakultách. Ministerstvo prebralo s LOZ všetky body memoranda, výpovede lekári stále nestiahli.
Prečo naše zdravotníctvo nefunguje?
Túto otázku si kladú mnohí. Ako je možné, že neštátne zdravotnícke zariadenia vykazujú zisky, kým štátne zdravotníctvo treba každoročne dotovať stále vyššou sumou. Nebola by jedna z ciest, ako v zdravotníctve ušetriť práve zmena zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti? Akcionár by si plytvanie prostriedkami postrážil. Ak nie, prichádzal by o investície. Lekári sa však tomuto bránia. Ďalšou možnosťou ako ušetriť by mohol byť centrálny nákup liekov, zdravotníckych potrieb a vybavenia nemocníc. Nemocnice tieto komodity nakupujú po vlastnej linke. Verejné obstarávanie by mohlo pomôcť a štát by určite dokázal vyrokovať s dodávateľmi lepšie ceny, najmä ak by išlo o podstatne väčší objem nákupu. V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok je na zdravotníctvo vyčlenených takmer 9 miliárd eur. Ak sa riadenie zdravotníctva nezmení, nebude to stačiť. Žiadosti na oddĺženie nemocníc a zdravotných poisťovní sú pomaly na dennom poriadku.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Quo vadis, zdravotníctvo