Súčasť Európskeho parlamentu sú tzv. frakcie – ide o skupinu strán s podobným politickým programom z rôznych krajín EÚ, ktoré spolupracujú a väčšinou jednotne hlasujú. Dalo by sa to prirovnať k poslaneckým klubom v našom parlamente.
V EP je v súčasnosti najsilnejšie politické zoskupenie Európska ľudová strana. Tá má oproti minulému volebnému obdobiu o 10 europoslancov viac (188 kresiel v 720-člennom EP). Z tejto frakcie pochádza aj znovu zvolená predsedníčka EP Roberta Metsola z Malty. Frakcia podporuje von der Leyenovú na opätovné zvolenie na post šéfky Európskej komisie. V minulom volebnom období úzko spolupracovala s progresívnou frakciou Renew Europe a so Zelenými. To jej zaručovalo pohodlnú väčšinu v EP.
Väčšinu, hoci už nie natoľko pohodlnú, si Európska ľudová strana zachovala aj v tomto volebnom období, hoci Zelení stratili 21 mandátov a progresívna Renew dokonca 25.
Nové frakcie = nové pomery
Zaujímavý je vznik dvoch nových frakcií – Patrioti pre Európu a Európa slobodných národov.
Patrioti vznikli len prednedávnom, združujú Orbánov Fidesz, Babišovo ANO, Slobodnústranu Rakúska Herberta Kickla, pridala sa k nim aj holandská Strana za slobodu Geerta Wildersa, vstup oznámila euroskeptická Dánska ľudová strana, ochotu začleniť sa do nej vyjadrila aj portugalská formácia Dosť (Chega), Mateo Salviny s talianskou Ligou a Národné zhromaždenie Francúzky Marin le Penovej, čo zapríčinilo zánik frakcie Identita a demokracia, väčšina jej členov sa pripojila k Patriotom.
Ďalšou novovznikajúcou frakciou je Európa slobodných národov. Jej jadro tvorí Alternatíva pre Nemecko. Ďalšími členmi je poľská Konfederácia slobody a nezávislosti, španielsky Koniec zábavy (SALF), bulharské hnutie Obroda, česká SPD, francúzske Reconquete, Naša domovina z Maďarska a Únia ľudu a spravodlivosti z Litvy. Obidve frakcie získali potrebný počet europoslancov (najmenej 23 europoslancov zo siedmych štátov Únie).
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Politické frakcie EP – pomery sa menia