eReport.sk
pixabay.com

Obdobie mrazov sa blíži, čím posypať chodník?


Malé pošmyknutie na zamrznutom chodníku môže spôsobiť vážne zranenia. Keďže vo väčšine miest nie je prioritou odhrnutie a posyp chodníkov, ale ciest. V článku je pár tipov na údržbu vašich chodníkov počas zimy.

Musím si pred svojím domom posypať chodník, keď ho využívajú aj ostatní občania?

Na Slovensku neplatí právna úprava, ktorá občanov núti k údržbe priľahlého chodníka, ak jeho nehnuteľnosť hraničí s cestou či miestnou komunikáciou. „Odhŕňanie chodníkov je plne v kompetencií ich vlastníkov. Najčastejšie teda obcí, majiteľov nehnuteľností alebo správcov. Priority si v tomto prípade určujú obce.“ Informuje Odbor komunikácie ministerstva dopravy SR.

Ak si nie ste istý, komu patrí chodník hraničiaci s vašou nehnuteľnosťou a nechcete čakať, kým ho niekto príde odhrnúť, môžete ho udržiavať sami. Väčšina chodníkov v Trnave spadá pod správu mesta a to by sa malo o ich údržbu starať. Ako však často býva, chodníkov je veľa, ľudí a strojov málo – najmä ak nepretržite sneží. Preto ak sa nechcete z okna pozerať na klzisko na ulici, prinášame vám pár tipov, ako sa postarať o chodníky či už vo vašom súkromnom dvore alebo pred ním.

Soľ nad zlato, ale len do určitej teploty

Najbežnejším posypovým materiálom je posypová soľ. Medzi jej výhody patrí, že je lacnejšia než kuchynská soľ a ľad sa po takomto posype rozpúšťa pomerne rýchlo, ak vonkajšia teplota neklesne pod -5. Ak klesne teplota nižšie, posypová soľ je neúčinná, čo je hlavnká nevýhoda tohto druhu posypu. V takomto prípade je možné posypovú soľ nahradiť o čosi drahším variantom, chloridom vápenatým, ktorý je ako posyp účinný až do teploty okolo mínus 35 stupňov Celzia. Posypová soľ taktiež neprospieva betónu, narúša vlastnosti pôdy a tým zhoršuje rast zelene, na vašich topánkach sa môžu objaviť biele škvrny či poškodená podrážka. Škodí aj štvornohým miláčikom pri venčení.

Ekologicky šetrnejší popol či hobliny

Ak na vykurovanie domu používate drevo, posyp popolom je ideálne riešenie. Popol síce nerozpustí ľad ako soľ, ale okamžite zabráni šmýkaniu. Hobliny sú dobrý sluha, ak sa dokážete povzniesť nad tým, že budete mať pred domom trochu neporiadku. Posypom popolom, či hoblinami sa neničí ani betón, čo sa o posypovej soli či chloride vápenatom povedať nedá.

Do drahých posypov sa neoplatí investovať

Stavebné materiály, napríklad piesok, štrk alebo brizolit síce nepoškodia betón či zámkovú dlažbu, avšak ide o drahé materiály, ktorých účinnosť sa vytratí v momente, keď napadne nová vrstva snehu. 25 kg posypovej soli vás v roku 2024 vyjde okolo 15€, popol alebo hobliny sú prakticky zdarma.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obdobie mrazov sa blíži, čím posypať chodník?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne