eReport.sk
M. Rutte, budúci šéf NATO, foto TASR
M. Rutte, budúci šéf NATO, foto TASR

Nový šéf NATO – bude aj „nové“ smerovanie? 


Po viac ako desiatich rokoch vymení Jensa Stoltenberga na poste šéfa NATO holandský politik Mark Rutte. Podľa agentúry Reuters sa na tom zhodli veľvyslanci NATO, hoci jeho cesta na najvyšší post vo vojenskom bloku nebola jednoduchá. Podarilo sa mu zabezpečiť si podporu kľúčových štátov Aliancie, vrátane Spojených štátov, Británia, Francúzska a Nemecka, čakalo sa však na súhlas Slovenska, Rumunska a najmä Maďarska. Po návšteve Stoltenberga v Budapešti Maďarsko napokon súhlasilo. Vyobchodovalo si za to neúčasť maďarských vojakov na prípadnej vojenskej misii NATO na Ukrajine. 

Kto je Mark Rutte                                                                                                                     

Narodil sa 14. februára 1967 v Haagu. Od roku 2010 je predsedom holandskej vlády (v súčasnosti po parlamentných voľbách v demisii, čaká sa na zostavenie nového kabinetu). V rokoch 2006-2023 bol lídrom vládnej Ľudovej strany pre slobodu a demokraciu. 

Je známy ako spojenec Kyjeva a tvrdý kritik prezidenta Putina. V Holandsku sa však „preslávil“ svojou obyčajnosťou, dokonca dostal prezývku „Pán normálny“. Bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi sa dokázal postaviť proti jeho opatreniam na obmedzenie obchodu EÚ, paradoxne však postoj amerického lídra k zvyšovaniu výdavkov na obranu podporil. 

Rute je zástancom tvrdej politiky NATO a už skôr vyhlásil, že bude žiadať dôsledné posilnenie hraníc Aliancie „proti ruskej hrozbe“ a pokračovanie vojenskej pomoci Ukrajine. Pre členov NATO to znamená, že budú aj v budúcnosti míňať najmenej dve percenta HDP na zbrojenie a podporu Ukrajiny. 

Francúzsky denník le Monde o ňom napísal: „Ako šéf NATO bude hrať kľúčovú úlohu pri mobilizácii unavených spojencov, aby pokračovali v podpore vojnou zničenej Ukrajiny. Bude kráčať po tenkej hranici ašpirácii Kyjeva na členstvo v NATO.“ 

Zdroj: eReport Trnava, le Monde

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový šéf NATO – bude aj „nové“ smerovanie? 

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

AKTUÁLNE