eReport.sk
BRICS summit 2018, wikipedia
BRICS summit 2018, wikipedia

Kto chce vstúpiť do BRICS


Na konci decembra minulého roku ruský minister zahraničia Sergej Lavrov informoval, že o vstup do BRICS má záujem až 30 ďalších štátov. Analytici a ekonómovia sa už začali vyjadrovať, že rozširovanie BRICS bude mať na medzinárodné vzťahy len obmedzený vplyv. Cenu komodít to neovplyvní a sila dolára vraj pretrvá. 

Je to naozaj tak? 

Napríklad Turecko – člen NATO kandidujúci aj na členstvo v EÚ – prejavilo záujem o „silnejšie väzby“ na skupinu krajín BRICS. Už v roku 1987 požiadalo o vstup do vtedajšieho EHS, v roku 1999 získalo štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ, v r. 2005 sa začali prístupové rokovania – a doteraz členom EÚ nie je. A zdá sa, že už stratilo o členstvo v Únii záujem. „Turecko od Európskej únie, ktorá nás nechala čakať pred svoji dverami 40 rokov, už nič neočakáva,“ vyhlásil v októbri minulého roku prezident Erdogan. A tak Turecko na jeseň minulého roka požiadalo o vstup do zoskupenia BRICS, čo vyvolalo na Západe šok.

Ďalší záujemcovia

Medzi ďalšími žiadateľmi o vstup sú postsovietske republiky Kazachstan a Azerbajdžan. Čína vstup Kazachstanu do zoskupenia podporuje. Podľa prezidenta Si Ťin-pchinga Kazachstan „by mohol zohrať úlohu stredne veľkej mocnosti a prispieť k chodu záležitostí na svetovej scéne.“ 

Povedal to v polovici minulého roka na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v Astane. Azerbajdžan oficiálne požiadal o členstvo v zoskupení po návšteve ruského prezidenta Putina, tiež v polovici minulého roka. Aj Thajsko podalo žiadosť o členstvo v BRICS a dúfa, že sa členom zoskupenia stane na jeho októbrovom summite v ruskej Kazani. O vstupe sa už začína hovoriť aj v niektorých európskych štátoch – nateraz len neoficiálne. Hlasy sa ozývajú z Maďarska aj zo Slovenska, spolu so špekuláciami o rozpade EÚ, keďže mnohí reformu EÚ považujú za nemožnú a jej súčasnú politiku za likvidačnú pre členské štáty. 

Čo môžeme očakávať do BRICS

Jedným z orgánov BRICS je Nová rozvojová banka BIRCS (NBD). Bola založená v roku 2015 päticou pôvodných členov. Od roku 2021 sa začala rozširovať, jej členmi sa stal Bangladéš, Egypt, Spojené arabské emiráty a Uruguaj. V polovici minulého roka sa NBD rozšírila o Alžírsko. 

Začína sa špekulovať o spoločnej mene štátov BRICS. Bývalý ruský premiér Sergej Stepašin to podľa agentúry TASS dementoval:  „Je ťažké si predstaviť, že by India a Čína mali spoločnú menu. Sú to príliš veľké krajiny, veľké ekonomiky. Prvým krokom, ktorým by sme sa mali riadiť, je realizácia platieb v národných menách. Je potrebné zabezpečiť hladké fungovanie Eurázijskej banky a banky BRICS a realizovať v nich transakcie.“ Spoločná mena teda pravdepodobne ešte nie je na programe dňa. Ak však vznikne, budú členské štáty BRICS požadovať, aby bola – na rozdiel od dolára – krytá zlatom. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto chce vstúpiť do BRICS

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre