eReport.sk
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok si odkladá ochranné rúško počas príchodu na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli 10. mája 2021.
Ivan Korčok. Foto: tasr/ap

Korčok vyhlásil, že Žilinkovi dáva svoje číslo. Generálny prokurátor: Nie som vašim podriadeným!

AKTUALIZOVANÉ – Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) v pondelok v živom vysielaní súkromného rádia odkázal šéfovi Generálnej prokuratúry SR Marošovi Žilinkovi, že mu necháva svoje telefónne číslo s tým, že sa s ním môže kedykoľvek poradiť. Táto Korčokova iniciatíva, ktorú verejne adresoval známemu strážcovi dodržiavania zákonnosti na Slovensku vyplynula z debaty s moderátorom Braňom Závodským. V štúdiu rádia šéf slovenskej diplomacie reagoval na otázky ohľadne obrannej dohody medzi Slovenskom a USA, pričom sa v tejto súvislosti vyjadril aj ku kritike Žilinku a tomu, že cestoval do Moskvy.

Na výzvu ministra Korčoka o tom, “dá generálnemu prokurátorovi svoje číslo, nech sa kedykoľvek poradí“, Maroš Žilinka odpovedal pomerne stručne a jasne. Bývalého diplomata jednoducho patrične „sfúkol.“

„Pán minister, pri vašich dnešných nediplomatických vyjadreniach zjavne ušlo vašej pozornosti, že Generálny prokurátor SR, ako ústavný činiteľ, nie je vašim podriadeným,“ odkázal Žilinka Korčokovi a takpovediac edukatívne dodal: „Myslím, že ústavný činiteľ, aj keď nesúhlasí s názorom či postupom iného ústavného činiteľa, by si mal vždy zachovať objektívnosť, súdnosť a dôstojnosť.“

Zdroj: fb/maroš-žilinka-generálny-prokurátor-sr

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Anna Belousovová
  2. Eduard Chmelár
  3. Videosnímka z miesta kolízie.
  4. poslanec NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí).
  5. Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) sa rozpráva s novinármi.

Strana SaS, ktorej je Korčok nominantom ešte pred tým, ako reagoval na šéfa slovenskej diplomacie Žilinka, v pondelok uviedla pre TASR, že návšteva generálneho prokurátora SR a podpísanie dohody medzi ruskou a slovenskou prokuratúrou (Žilinka sa zúčastnil osláv 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry – pozn red.) je v kontexte porušovania ľudských práv a postupu voči opozícii v Ruskej federácii prejavom nekultúrnosti, ale i štátno-bezpečnostným rizikom pre Slovensko.

Žilinku kritizovali Baránik a Remišová

Liberáli v tejto súvislosti pripomenuli legislatívne iniciatívy, ktoré sa týkajú činnosti prokuratúry a právomocí jej šéfa. „SaS dlhodobo presadzuje reformu prokuratúry na štátne zastupiteľstvo alebo aspoň okresanie právomocí vedenia prokuratúry tak, aby prokuratúra prestala byť ‚štát v štáte‘,“ upozornil poslanec Národnej rady SR za SaS Alojz Baránik.

Alojz Baránik (SaS).
r

Alojz Baránik (SaS). – Foto: tasr

Účasť generálneho prokurátora SR v Rusku odsúdila predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová, ktorá si myslí, že Žilinku by mali disciplinárne stíhať. Poukazuje pritom na fakt, že šéf ruskej prokuratúry Igor Krasnov, ktorého pozvanie Žilinka prijal, je na sankčnom zoznamu EÚ.

Žilinka na margo svojej účasti uviedol, že osobný kontakt a komunikáciu s hlavami partnerských orgánov prokuratúr v zahraničí vrátane Ruskej federácie považuje za nevyhnutné.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Korčok vyhlásil, že Žilinkovi dáva svoje číslo. Generálny prokurátor: Nie som vašim podriadeným!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti