eReport.sk
Jaroslav Naď, foto: tasr

Naď považuje za klamárku aj novinárku z The New York Times! Fico aj Taraba dvíhajú varovný prst

Stane sa Slovenská republika miestom výcviku pre ukrajinských sabotérov, ktorí budú viesť partizánsku vojnu proti Rusku? Ak má byť pravdou to, čo ešte minulý piatok zverejnil prestížny americký denník The New York Times, tak sa to zrejme nedá vylúčiť. Nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Taraba v tejto súvislosti odkázal, že prezidentka Zuzana Čaputová aj premiér Eduard Heger (OĽANO) „sú reálnym bezpečnostným rizikom pre Slovensko.“. Naopak, minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) takýto scenár, o ktorom informoval americký denník odmieta a inými slovami vlastne povedal, že The New York Times klame.

Novinárku z USA, ktorá článok napísala, Naď zrejme rovnako považuje za klamára ako tak v nedávnom svojom statuse označil napríklad generálneho Maroša Žilinku, či lídra Smeru-SD Roberta Fica a ďalších opozičných politikov a vlastne všetkých kritikov, ktorí upozornili na to, že dohoda medzi Slovenskom a USA predstavuje z viacerých konkrétnych dôvodov pre našu krajinu hrozbu či riziko.

Podľa Naďa sa informácie nezakladajú na pravde

„USA zvažujú podporiť povstanie, ak Rusko podnikne inváziu na Ukrajinu,“ uviedla v The New York Times novinárka Helene Cooper, ktorá pokrýva dianie okolo Pentagónu.

O žiadnej takejto možnosti, ktorú údajne spomína bližšie nespresnený zdroj z americkej administratívy, nebola so Slovenskom diskusia

Minister obrany SR Jaroslav Naď.

Ako v pondelok informoval Denník N, článok opisuje možnosti, čo by administratíva Joe Bidena mohla robiť, pokiaľ by došlo k ruskému útoku na Ukrajinu. Predpokladá sa, že Ukrajinci by v takomto prípade prešli skôr na partizánsky spôsob boja. S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa americkej administratívy píše, že zázemie na výcvik a prípadné vyzbrojovanie ukrajinských povstalcov by mohlo byť v susedných štátoch, teda v Poľsku, Rumunsku a na Slovensku,“ spresňuje slovenský portál informácie z piatkového vydania amerických novín s tým, že minister obrany Naď odmietol úvahy denníka New York Times, že by sa na slovenskom území mohli v prípade napadnutia Ukrajiny školiť či vyzbrojovať ukrajinskí povstalci. Podľa Naďa sa tieto informácie nezakladajú na pravde.

„O žiadnej takejto možnosti, ktorú údajne spomína bližšie nespresnený zdroj z americkej administratívy, nebola so Slovenskom diskusia, a to ani na bilaterálnej, ani na multilaterálnej úrovni,“ uviedol Naď v reakcii, ktorú Denník N.

Taraba: Heger s Čaputovou z nás urobia živé štíty

Opozičný poslanec Taraba to však celé vidí inak. Myslí si, že článok v The New York Times iba potvrdil to, čo tvrdia viacerí kritici zmluvy medzi SR a USA, ktorej podpis je prakticky na spadnutie. Dohodu totiž už jednohlasne schválila vláda a odobriť ju musí už lenhlasovanie poslancov v parlamente a ratifikácia prezidentkou Čaputovou.

Otázka totiž znie, dokedy si myslíte, že Rusi si nechajú z malého Slovenska voči sebe podnikať sabotážne akcie?

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba.

Áno, je to tam. The New York Times píše, že Slovensko, Poľsko a Rumunsko boli vybrané, že budú krajiny, ktoré sa stanú miestom výcviku pre ukrajinských sabotérov, ktorí budú viesť partizánsku vojnu proti Rusku. V praxi to má vypadať tak, že niečo napríklad vyhodia do vzduchu a po úspešnej akcii prídu do bezpečia k nám, kde pripravia ďalšiu akciu. Takže Heger s Čaputovou sa rozhodli urobiť zo Slovákov živé štíty, napísal v reakcii na informáciu zverejnenú v americkom denníku Taraba.

Nezaradený poslanec vyslovil obavy nad tým, aká by mohla byť odpoveď Ruskej federácie a či to Slovenská republika ustojí. „Otázka totiž znie, dokedy si myslíte, že Rusi si nechajú z malého Slovenska voči sebe podnikať sabotážne akcie? Koľko bude trvať kým vyletí rovnako na Slovensku do vzduchu nejaký autobus ako ráno povezie ľudí do práce alebo nákupné stredisko? Čaputová s Hegerom sú reálnym bezpečnostným rizikom pre Slovensko,“varoval Taraba na záver.

Zdroj: fb/tomastaraba.sk

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Robert Fico počas tlačovej konferencii
  3. Exminister financií a podpredseda strany Smer-SD, Ladislav Kamenický.
  4. Robert Fico ako premiér a Ivan Korčok ako štátny tajomník rezortu zahraničia v októbri 2017.
  5. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok si odkladá ochranné rúško počas príchodu na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli 10. mája 2021.
  6. Eduard Heger (OĽaNO)
  7. Emeritný sudca Ján Drgonec, odborník na Ústavné právo
  8. Na ilustračnej snímke Robert Fico na displeji kamery.
  9. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).

Podľa predsedu strany Smer- SD Roberta Fica nám predstavitelia americkej administratívy na rovinu hovoria to, čo nám nechce povedať minister zahraničných vecí a minister obrany. Americká strana totiž podľa reakcie šéfa Smeru nie je viazaná komunikačným materiálom, na základe ktorého naša vláda klame.

Fico: Bude ľahké tu vytrénovať ukrajinského povstalca

Trojnásobný expremiér v pondelkovej tlačovej správe pripomenul, že dva dni po tom, čo vláda Slovenskej republiky schválila zmluvu medzi vládou Spojených štátov amerických a vládou Slovenska o spolupráci v obrane významný americký denník The New York (NY) Times napísal článok, ktorý sa venuje situácii na Ukrajine a predpokladá nejaký vývoj a hovorí aj o možnom konflikte medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou.

Tak si predstavte, ako bude ľahké tu vytrénovať ukrajinského povstalca, a potom bez akýchkoľvek problémov ho presunúť na ukrajinské územie, aby tam bojoval v prípadnom konflikte

Robert Fico, šéf strany Smer-SD.

Okrem iného hovorí, že predstavitelia americkej administratívny, ktorých oslovil NY Times povedali, že plány na pomoc ukrajinským povstalcom môžu zahŕňať tréning v susedných krajinách, ktoré sú súčasťou východného krídla NATO, teda Poľsko, Rumunsko a Slovensko.

„Ak si zoberieme obsah zmluvy, ktorú schválila vláda Slovenskej republiky v stredu, teda dva dni pred týmto článkom New York Times, z konkrétnych článkov vyplýva, že vozidlá, plavidlá, lietadlá Ozbrojených síl Spojených štátov amerických budú mať úplne voľný pohyb po území Slovenska, nikto ich nemôže zastavovať, kontrolovať, vstupovať do týchto vozidiel, plavidiel alebo lietadiel. Tak si predstavte, ako bude ľahké tu vytrénovať ukrajinského povstalca, a potom bez akýchkoľvek problémov ho presunúť na ukrajinské územie, aby tam bojoval v prípadnom konflikte,“ uviedol.

Smer nechce ani americké základne ani výcvik Ukrajincov

Ako ďalej Fico uviedol, NY Times ale na rozdiel od slovenskej vlády povedal, v čom je účel dohody medzi vládou USA a slovenskou vládou, ktorá hovorí o amerických základniach na Slovensku a my máme na stole jasný dôkaz, o čo ide v prípade prítomnosti amerických vojakov na našom území.

Smer – SD nechce ani americké základne na Slovensku, nechce ani obsah zmluvy, a už vôbec nie tréning ukrajinských povstalcov na Slovensku.

„Verím, že to je dostatočný dôvod na to, aby sme napríklad zajtra schválili v národnej rade uznesenie o referende, nech sa teda ľudia na Slovensku vyslovia, či chcú základne a tréning ukrajinských povstalcov, ktorí budú bojovať v prípadnom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou a ak to zajtra neschvália, či to je dobrý dôvod na to, aby národná rada odmietla túto dohodu ako celok, keď o nej budeme rokovať na februárovej schôdzi národnej rady,“ myslí si Robert Fico. Dodal, že Smer – SD nechce ani americké základne na Slovensku, nechce ani obsah zmluvy, a už vôbec nie tréning ukrajinských povstalcov na Slovensku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď považuje za klamárku aj novinárku z The New York Times! Fico aj Taraba dvíhajú varovný prst

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie