eReport.sk
Testovanie na COVID-19. Foto: tasr

Poľský minister zdravotníctva šokuje: Vstupujeme do piatej vlny pandémie!

Poľsko zažíva piatu vlnu nákazy koronavírusom, oznámil v pondelok minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Varoval, že šírenie variantu omikron môže spôsobiť také prudké zvýšenie v denných prípadoch infekcie, aké Poľsko ešte nezaznamenalo. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Bude pribúdať najviac nakazených za deň

Denné počty prípadov od začiatku decembra klesali, ale najväčší východný člen Európskej únie si po štvrtej vlne pandémie vydýchol len málo – pravidelne hlási vyše 10.000 nových infekcií denne, pričom tempo očkovania je pomalé a verejný život obmedzený iba do určitej miery „Predpovedáme, že vrchol infekcií nastane v polovici februára a na tomto vrchole budeme mať približne 60.000 prípadov denne,“ uviedol na tlačovej konferencii Niedzielski.

Odborníci kritizujú vládu

Najvyšší počet denných prípadov infekcie zaznamenaný od začiatku pandémie bol 1. apríla 2021, keď ich hlásili 35.251. Minister dodal, že očakáva, že údaje zverejnené v utorok ukážu viac ako 20.000 denných prípadov. V piatok 14. januára odstúpilo 13 zo 17 členov poľskej zdravotníckej rady, ktorá radí premiérovi v pandémii koronavírusu. Experti, ktorí odstúpili, odsúdili nedostatočný vplyv vedy na politiku. Kritizovali, že ich odporúčania sa neuplatňovali v praxi a neuspokojivá spolupráca s vládou ich vyčerpávala.

Bude vás zaujímať:

  1. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok si odkladá ochranné rúško počas príchodu na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli 10. mája 2021.
  2. Eduard Chmelár

Niedzielski povedal, že sa snažil odstupujúcich členov rady prehovoriť, aby pokračovali v práci v tomto orgáne, ale bez úspechu. Minister dodal, že vznikne nový poradný orgán, ktorý bude mať odlišnú podobu – bude pozostávať zo širšej škály odborníkov, ktorí budú pomáhať a radiť premiérovi. Okrem lekárov v ňom budú napríklad aj ekonómovia a sociológovia, píše agentúra PAP. Krajina s približne 38 miliónmi obyvateľov doteraz hlásila 4.323.482 prípadov nákazy koronavírusom a 102.309 úmrtí, pripomenula agentúra Reuters.

Zdroj: tasr/reuters


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľský minister zdravotníctva šokuje: Vstupujeme do piatej vlny pandémie!

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti