Podľa oficiálnych výsledkov je víťazom volieb do EP Progresívne Slovensko – získalo 6 mandátov (Ódor, Karvašová, Hojsík, Cifrová Ostrihoňová, Wiezik, Yar), na druhom mieste Smer SSD s 5 mandátmi (Beňová, Blaha, E. Kaliňák, Laššáková, Roth Neveďalová), dva posty získalo hnutie Republika (Uhrík a Mazurek) a po jednom KDH (Lexman) a Hlas SD (Ondruš). Volebná účasť bola na naše pomery nadpriemerná 34,38 %.
Individuálnym víťazom sa stalo PS. Kolektívnym víťazom sa však stali konzervatívne, pronárodné a vlastenecké sily – v pomere 6:9.
Šimečka v statuse ďakuje voličom, že ho pred piatimi rokmi posunuli do Bruselu: „Vďaka vašej podpore som tam mohol presadzovať dôležitú legislatívu, bojovať za slovenské aj európske záujmy. Vďaka vášmu hlasu som mohol pre Slovensko historicky prvýkrát získať pozíciu podpredsedu Európskeho parlamentu.“ Otázkou však zostáva, akú dôležitú legislatívu presadil? Za ktoré slovenské záujmy bojoval? Akým ekonomickým či kultúrnym prínosom boli progresívci v europarlamente okrem toho, že pomáhajú spasiť globálnu klímu tým, že bojujú za zníženie stavov dobytka, aby z neho unikajúce plyny neubližovali atmosfére? Čo budú progresívci presadzovať v novom Európskom parlamente? V predvolebnom programe mali napríklad reguláciu sociálnych sietí. Otázkou zostáva, čo si pod tým môžeme predstaviť…
Aké bude zloženie parlamentu?
Európska únia je na križovatke – bude dôležité, ako bude vyskladaný Európsky parlament. Z mierového projektu hospodárskej spolupráce už takmer nič nezostalo. Peniaze sa síce naďalej točia – čo môžeme chápať ako výhodu – teda výhodu, ktorou nás môžu držať v šachu. A tento „sponzoring“ prináša so sebou aj ďalší vedľajší efekt: vnucovanie určitej formy myslenia. Pripomíname, že doposiaľ sme poberatelia eurofondov, avšak raz nastane ten zlomový moment, keď budeme prispievať do rozpočtu Únie viac, ako získame dotáciami. Do rozpočtu EÚ prispievame teraz menej, ako z neho dostávame. Únia vynakladá veľké prostriedky na šírenie LGBTI+ agendy a niektorí poslanci PS za písomne(!) zaviazali, že ju budú aktívne aj tajne presadzovať.
O mierovom zoskupení Európskej únie sa už hovoriť nedá, najmä keď pripomenieme posielanie zbraní na Ukrajinu, ktorá nie je ani členom NATO ani Európskej únie. Navyše keď podľa prieskumov ani sami Ukrajinci už viac nechcú bojovať. Koho záujmom majú tieto zbrane slúžiť? A práve strany typu PS podporujú túto križiacku výpravu.
Ďalším problémom je oslabovanie pozícií národných štátov. Kedysi Únia hlásala rovnosť v rozmanitosti, teraz máme byť všetci rovnakí. Je výhra progresívcov v eurovoľbách aj výhrou pre Slovensko?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Eurovoľby na Slovensku