Na problémy obyvateľov Leteckej ulice upozorňujeme už dlho. Výrazne sa ich dotkli zmeny v organizácii dopravy. Podľa nich sa z poslednej uličky na Kopánke stala dopravná tepna. Hoci sa dopravná situácia už upokojila, obyvatelia so svojimi aktivitami ešte neskončili.
Dočkali sa
Od marca 2024 mesto postupne zavádzalo zmeny v organizácii dopravy v lokalite Kopánka a Zátvor. Dôvodom malo byť zvýšenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Veľká časť dopravy sa presunula práve na Leteckú ulicu. Okrem stoviek áut pribudli aj autobusy. Praskali domy aj cesta. Ulica nebola na takýto dopravný nápor stavaná. Obyvatelia sa snažili všetkými možnými spôsobmi vrátiť situáciu do pôvodného stavu. Zúčastnili sa na Výbore mestskej časti, v júli doručili do Podateľne Mestského úradu sťažnosť s požiadavkami, podpísanú takmer celou ulicou.
Za pravdu im dali aj odborníci z Okresného dopravného inšpektorátu, ktorí po obhliadke zistili, že Letecká ulica nemá predpísané polomery oblúkov v križovatkách na dlhšie vozidlá, napr. na autobusy, na nákladné vozidlá a podobne. Po dlhých mesiacoch čakania a sľubov sa obyvatelia Leteckej nakoniec dočkali. Ulicou už nejazdia autobusy a vďaka ďalším zmenám v organizácii dopravy sa znížil aj počet vozidiel, ktoré ulicou prechádzajú. Zásluhu podľa nich na tom má ich neúnavná snaha a medializácia problémov, ktorou by chceli inšpirovať aj obyvateľov iných ulíc, aby sa nebáli a svoje problémy aktívne riešili.
„Rovná, ako cesta pre lietadlá“
Obyvatelia so svojimi podnetmi však ešte neskončili. Požadujú kompletnú rekonštrukciu chodníkov a cesty. Tá bola už predtým v zlom stave a nadmerná doprava túto situáciu ešte zhoršila. „Letecká sa volá podľa toho, že je tam rovná cesta ako pre lietadlá,“ aj tak by sa dalo parafrázovať to, čo údajne odznelo podľa viacerých obyvateľov na VMČ z úst poslanca ako reakcia na túto požiadavku. Znie to ako úplné zľahčovanie problému. Ak tadiaľto človek prejde, vidí na ulici praskliny, výtlky a „fľaky“, ktoré len dokazujú, koľkokrát už bola táto cesta opravovaná. O chodníkoch ani nehovoriac. Nejde však len o kvalitu života, ale aj o bezpečnosť ľudí. Pod poškodenými povrchmi sú prípojky a inžinierske siete. „To nie je sranda, keď máte pod plynovými hodinami dieru,“ povedal jeden z obyvateľov. Tí sú opäť ochotní dať si vypracovať odborný posudok, ak ich kompetentní nebudú brať vážne a dočkajú sa len ďalšieho zľahčovania.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ešte nie je koniec!