eReport.sk
ilustračná foto, TASR
ilustračná foto, TASR

….a predsa tečie!


Zastavenie prepravy plynu z Ruska cez územie Ukrajiny od 1. januára t.r. prezentovali ukrajinské médiá a experti ako „peremogu“ (víťazstvo) nad Ruskom. Ale experti aj médiá akosi pozabudli, že Ukrajina získava plyn práve zo Slovenska a z Maďarska, teda ruský plyn. A do týchto štátov pre rozhodnutie nelegitímneho ukrajinského prezidenta Zelenského plyn prestal prúdiť.

Ukrajina sa ocitla nasuchu. V jej plynových zásobníkoch zostáva už len 10 percent plynu, čo je minimálne množstvo. Zásobníky totiž nemožno vyčerpať do dna, poškodilo by ich to. A to sme len v polovici zimného obdobia. Meteorológovia hlásia v Ukrajine na polovicu februára prudké zhoršenie počasia s mrazmi až do – 20 stupňov Celzia.

Zelenský stopnutím prepravy plynu cez územie Ukrajiny ohrozil okrem Slovenska, Rakúska a Maďarska najmä svojich vlastných občanov. Jednoznačne prepravu plynu cez Ukrajinu stopol, napriek dohode, ktorú mala slovenská vláda s predsedom ukrajinskej vlády Šmihaľom. Na stole boli dve riešenia: buď dovoz plynu z Azerbajdžanu (ktorý nemá dostatočné kapacity, takže by to v skutočnosti bol ruský plyn, ktorý by len zmenil svoje „občianstvo“), alebo súhlasiť s tým, že plyn bude už na rusko-ukrajinských hraniciach deklarovaný ako slovenský. Teda že Slovensko za plyn zaplatí už na území Ruska, nie až keď prekročí slovensko-ukrajinskú hranicu. 

Slovenská strana začala okamžite konať

Tri dni po Zelenského ultimáte rokoval Fico s prezidentom Ruskej federácie Putinom. Išlo najmä o to, či bude Rusko ochotné prepravovať plyn na Slovensko aj inou trasou ako cez Ukrajinu. Začiatkom januára rokoval s prezidentom Turecka Erdoganom, s ktorým dohodol prepravu plynu cez plynovod Turkstream, hoci v zníženom objeme, keďže Turkstream nemá dostatočnú prepravnú kapacitu. Toto diplomatické úsilie prinieslo svoje ovocie – od 1. februára prúdi na Slovensko ruský plyn cez Turkstream.

Zelenský to „nevzdáva“ 

Plyn cez Ukrajinu na Slovensko prúdil cez mesto Sudža, ktoré je v Kurskej oblasti. Ukrajinci Sudžu už v polovici minulého roka obsadili, ale plynovú stanicu nezlikvidovali. Vyskytlo sa však niekoľko útokov na ropovod Družba – jediná prepravná trasa ruskej ropy do Maďarska a na Slovensko. Koncom minulého roka Slovensko vypovedalo niekoľko osôb podozrivých z pripravovaného útoku na ropovod na území Slovenska, začiatkom decembra zaútočila Ukrajina na ropný sklad v ruskej Brianskej oblasti, ktorý je súčasťou ropovodu, útoky sa zopakovali v tejto oblasti aj minulý týždeň. 

Čaká sa na reakciu Európskej únie, ktorá útoky doteraz neodsúdila. 

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

….a predsa tečie!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre