eReport.sk
Slová experta na bezpečnostnú politiku Juraja Zábojníka sú viac ako veľavravné. Zdroj: youtube.com

Zábojník nechápe: Dáme miliardy na techniku, ktorá je o pár minút šrotom, ale nedáme na zdravie ľudí?

Situácia na Ukrajine je dnes neprehľadná, pretože na jej území sa bojuje už viac ako štyri mesiace. Muselo však k tomu dôjsť? Nedalo sa tejto strašnej vojne predísť? Možno aj áno, no to by to niektorí politici museli chcieť.

Rusko-ukrajinský konflikt už stál miliardy dolárov najmä Európsku úniu a USA, ktoré štedro dotujú Ukrajincov nielen zbraňami a vojenskou technikou, ale aj financiami. Toto všetko, spolu s balíčkami protiruských opatrení, sa podpísalo aj na enormnom zdražovaní, ktoré postihlo celú Európu. Pri tejto drahote a nedostatku financií si však Slovensko ide kúpiť obrnenú pásovú techniku za viac ako 1,5 miliardy eur. Čo si o tom celom myslí odborník na bezpečnostnú politiku Juraj Zábojník, to prezradil v televíznom rozhovore pre Ereport s Rasťom Eckertom. Zábojník ako bývalý „bodyguard“ Úradu ochrany ústavných činiteľov „kryl chrbát“ mnohým svetoznámy osobnostiam ako prezidenti, králi, šejkovia či pápež Ján Pavol II.

Odborníci sa obávajú vzniku III. svetovej vojny

Zábojník bol prvým a jediným Slovákom, ktorý chránil hlavu katolíckej cirkvi Jána Pavla II. Ako priznal, vyrušuje a trápi ho vojna Ruska na Ukrajine rovnako ako mnohých z nás. „Všetci, ktorí do toho ako-tak vidíme a rozprávame sa o tom, sa obávame III. svetovej vojny. Na svete je síce niekoľko veľmocí, ale len dve disponujú najničivejšími jadrovými zbraňami, a to Rusko a USA. To nie sú klasické konvenčné zbrane, tieto zbrane majú dosah 13-tisíc km, letia 12x rýchlejšie ako je rýchlosť zvuku a majú likvidáciu 750 kiloton,“ konštatuje odborník na bezpečnosť a pre zrovnanie dodáva, že bomba zhodená na Hirošimu mala silu „iba“ 15 kiloton, takže jedna takáto hlavica, ktorá letí na ciele a ešte sa odpája, ktorú navyše nie je možné zachytiť žiadnym obranným systémom, ba ani zastaviť či trafiť, tak takáto dopadne na Európsku úniu v niekoľkých častiach.

Všetci, ktorí do toho ako-tak vidíme a rozprávame sa o tom, sa obávame III. svetovej vojny.

Juraj Zábojník, odborník na bezpečnostnú politiku

„A majú ich viac ako 6-tisíc. Na Európsku úniu ich teda stačí – možno aj päť prstov je veľa… A bol by koniec,“ prízvukuje Zábojník. Podľa jeho názoru pri Ukrajine zlyhala globálna diplomacia, lebo politici nie sú odborne zdatní. „V tomto prípade je Ukrajina nástroj a štát, ktorý sa z toho, čo sa deje na jej území nespamätá desiatky rokov,“ myslí si Zábojník. Celý konflikt na Ukrajine podľa neho vznikol preto, že Rusi roky upozorňovali na to, aby im k ich hraniciam nedávali základne a zbrane. „A ja sa s tým stotožňujem, že niekto nedomyslel tie následky, čo sa z toho môže stať. A ak sa už nezobudia aj naši či európski politici, a nezostavia delegáciu, ktorá bude mať svoju váhu, a nesadnú si za jeden stôl, pričom budú akýmsi mediátorom medzi Ruskom a Ukrajinou, tak to nemusí skončiť dobre,“ vysvetľuje náš skúsený bezpečnostný analytik.

Nemáme peniaze na zdravotníctvo, ale na armádu áno?

„Vidím to tak, že Rusi za žiadnu cenu nepustia tú juhovýchodnú časť pri Čiernom mori a obávam sa toho, že sa tam nerozmiestnia konvenčné zbrane, ale tie najmodernejšie, ktoré, keby bolo treba, zničia svet. A ja sa pýtam: Čo sa s tým vyhralo? Máme zničenú infraštruktúru Ukrajiny za bilióny, máme tisíce zabitých nevinných ľudí a máme obrovskú finančnú záťaž do budúcna. Čo sa tým teda vlastne dosiahlo? Je to celé zle. Vidíme to na zvýšených cenách prakticky všetkého,“ dodáva Zábojník, ktorý sa vyjadril aj k doslova mega nákupu obrnených pásových transportérov ministrom obrana Jaroslavom Naďom. A neboli to práve slová chvály či ódy na spokojnosť.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Zuzana Čaputová
 2. Prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár.
 3. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) počas svojho vystúpenia v Madride, kde sa uskutočnil summit NATO.
 4. Pápež František počas návštevy jazera Lac Sainte Anne v provincii Alberta, ktoré je pôvodným obyvateľom už po stáročia známe ako posvätné miesto uzdravenia, 26. júla 2022.
 5. Putin
 6. Pápež František
 7. V popredí Jaroslav Naď (OĽaNO).
 8. Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy.
 9. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).
 10. Volodymyr Zelenskyj
 11. Kardinál Cláudio Hummes.

„My nemáme peniaze napríklad na zdravotníctvo, kde nám zomierajú ľudia na vyliečiteľné choroby, ale dáme dve miliardy na takúto techniku, ktorá sa za pár minút stane obyčajným šrotom,“ začína Zábojník poriadne z ostra. „A keď jedna nemocnica stojí 150 miliónov, tak za dve miliardy môžeme mať koľko takých nemocníc? Čiže za 1,5 miliardy mám 10 špičkových nemocníc, aké sú napríklad vo Švajčiarsku, a tým pádom môžeme byť najzdravší národ, a tých  miliónov, čo mi ešte zostane, môžem dať na platy lekárov a sestier aby nám neodchádzali preč. Je to celé divné,“ krúti Juraj Zábojník hlavou nad tým, ako sa u nás „investujú“ peniaze bez ohľadu na to, kde by ich bolo potrebné oveľa viac.

Celý rozhovor s Jurajom Zábojníkom:

Zdroj: yt/ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zábojník nechápe: Dáme miliardy na techniku, ktorá je o pár minút šrotom, ale nedáme na zdravie ľudí?

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti