eReport.sk
Novým generálnym riaditeľom RTVS sa stal Ľuboš Machaj. Foto: TASR - Jaroslav Novák

VIDEO RTVS má nového šéfa! Šipoš: Cieľom OĽANO bola od začiatku transparentná žurnalistika

AKTUALIZOVANÉ – Poslanci v Národnej rade konečne zvolili nového generálneho riaditeľa. Ten súčasný sa síce dostal do finále, v ňom však prehral „na body“ s Ľubošom Machajom.

Novým generálnym riaditeľom RTVS bude Ľuboš Machaj. Poslanci Národnej rady (NR) SR ho do funkcie zvolili v dnešnom hlasovaní. Za Machaja hlasovalo podľa TASR 89 poslancov zo 122 prítomných. Proti bolo 12, zdržalo sa 21 poslancov.

Na štarte bola sedmička, víťazom sa stal Machaj

Parlament vyberal šéfa medzi Machajom a súčasným šéfom RTVS Jaroslavom Rezníkom. Výsledky oznámili v pléne NR SR. Rezníka vo voľbe podporilo 29 poslancov, proti bolo 49, zdržalo sa 44. Telerozhlas bude Machaj viesť najbližších päť rokov, predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) informoval, že funkčné obdobie mu začína plynúť 2. augusta. Machaj v minulosti zastával manažérske pozície, v RTVS bol na oste programového riaditeľa televízie i rozhlasu, s RTVS naďalej externe spolupracuje, podieľa sa dramaturgicky na programe Trojky.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám.
  2. Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Jaroslav Rezník.
  3. Ivan Mikloš, exminister, poradca prezidentky Čaputovej
  4. Predseda Rady RTVS Igor Gallo.
  5. Anna Zemanová na videosnímke v štúdiu RTVS.

O funkciu riaditeľa RTVS sa pôvodne uchádzalo osem kandidátov, ešte pred voľbou sa kandidatúry vzdal Daniel Živica. Plénum teda v stredu (29. 6.) vyberalo zo siedmich kandidátov, okrem Machaja a Rezníka kandidovali Tibor Búza, Peter Janků, Vladimír Seman, Peter Badač a Ivan Golian. Do dnešnej opakovanej voľby postúpili Machaj a Rezník.

Čekovský označil Machaja za slušného človeka

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš verí, že príchodom nového riaditeľa sa uvoľní napätá atmosféra v RTVS. Vníma to ako ďalší koaličný úspech. Pripomenul, že „cieľom hnutia OĽANO bola od začiatku kvalitná a transparentná žurnalistika.“

Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO) označil Machaja za slušného človeka s morálnym kreditom. Dodal, že Machaj označil za svoju prioritu deeskaláciu napätia v RTVS a sľubuje aj zlepšenie spravodajstva či viac boja proti dezinformáciám.

VIDEO Šéf poslaneckého klubu OĽANO o výsledku voľby šéfa RTVS

Čekovský by do budúcna podporil čo najväčšie odpolitizovanie voľby šéfa RTVS. Verejnú voľbu a expertnú komisiu, ktorú zriadil výbor, označil za dobré kroky smerom k väčšej transparentnosti voľby. „Poradná komisia je ukážkou toho, že odborná verejnosť môže do tohto procesu vstupovať,“ povedal na tlačovej konferencii. Financovanie telerozhlasu musí byť podľa Čekovského zastabilizované, dodal, že v súčasnosti je rozdrobené, sú tam napríklad výpadky koncesií. Necháva na novom riaditeľovi, aby diskusiu na tému financovania otvoril.

Šipoš informoval, že na zasadnutí klubu OĽANO sa budú venovať tým členom, ktorí sa snažili konať individuálne. Povedal to v súvislosti s tým, že György Gyimesi (OĽANO) vo štvrtok nehlasoval a v stredu (29. 6.) podporil Rezníka.

Zmenu v telerozhlase vítajú aj liberáli

Aj SaS víta zmenu na poste šéfa telerozhlasu. „Veríme, že sa pánovi Machajovi podarí skvalitniť verejnoprávne médiá a priblíži ich úrovni okolitých krajín,“ povedal v stanovisku strany člen kultúrneho výboru Roman Foltin (SaS).

Koalícia mohla zmeniť spôsob voľby šéfa RTVS, no neurobila tak, myslí si Konrád Rigó z mimoparlamentnej Aliancie. „Pokiaľ voľbu šéfa verejnoprávneho média nezreformujeme, nemôžeme očakávať výsledok bez politického kupčenia,“ uviedol v stanovisku. Táto koalícia podľa neho dokáže skoncovať s predchádzajúcou érou, ale nedokáže nastoliť novú. „Voľba nového generálneho riaditeľa je toho ukážkovým príkladom. (…) Aj keď panuje širokospektrálny konsenzus, že Jaroslav Rezník nemôže pokračovať, čisto negatívna voľba nestačí,“ uzavrel.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO RTVS má nového šéfa! Šipoš: Cieľom OĽANO bola od začiatku transparentná žurnalistika

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti