eReport.sk
Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy.
Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy. Foto: tasr

VIDEO Vláda konečne rozhodla: Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica!

AKTUALIZOVANÉ – Výstavba hrubej stavby bratislavskej univerzitnej nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur, má mať 653 lôžok. Postavenie martinskej univerzitnej nemocnice so 660 lôžkami si vyžiada 330 miliónov eur. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) po tom, ako vláda schválila ich financovanie z plánu obnovy.

Z plánu obnovy sa bude financovať výstavba nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine. V piatok o tom rozhodla vláda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy.
  2. Zľava šéf hnutia OĽANO Igor Matovič a jeho minister Vladimír Lengvarský.
  3. Richard Raši.

„Predkladané investičné projekty sú vytvorené na účel výstavby hrubej stavby (vyhotovení ‚shell and core‘) novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave v lokalite Rázsochy a stavby vo vyhotovení ‚full fit out‘ Univerzitnej nemocnice svätého Martina v Martine,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva v návrhu.

Heger: Peniaze budú čerpať aj nemocnice na východe

Kompletná nemocnica v Martine a hrubá stavba nemocnice na Rázsochách sa majú dokončiť do druhého kvartálu roku 2026. Nemocnica na Rázsochách už má podľa Lengvarského vysúťaženého projektanta. „Proces sa ukončil koncom minulého mesiaca, v najbližšej dobe bude vystavená zmluva,“ priblížil Lengvarský.

Minister ozrejmil, že ďalšie výzvy na čerpanie zdrojov z plánu obnovy na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc ohlási vláda v septembri. „Vláda schváli metodiku, podľa ktorej sa budú vyberať ďalší adepti,“ dodal Lengvarský.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) skonštatoval, že v rámci jesennej výzvy sa bude pokračovať smerom na východ. „Na jeseň oznámime ďalšie rozhodnutie o nemocniciach na východnom Slovensku, ktoré budú čerpať peniaze z plánu obnovy,“ uviedol Heger.

VIDEO Tlačovka Hegera a Lengvarského: Slovensko bude mať nové nemocnice

Zdroj: fb/premier.sr

Návrhom výstavby nemocníc sa mala vláda zaoberať už skôr, pôvodne sa predstavenie plánu očakávalo ešte v polovici júna. Lengvarský už skôr ozrejmil, že uznesenie spúšťa iba stavby štátnych nemocníc. Všetky ostatné projekty, ktoré sa týkajú či už stavby menších nemocníc nie v pôsobnosti štátu alebo rekonštrukčných projektov, pôjdu cez výzvu v septembri.

Celková alokácia plánu obnovy v rezorte zdravotníctva je približne 1,3 miliardy eur bez DPH. Plán obnovy je súčasťou mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v rámci Next Generation EU, čo je najväčší stimulačný balík v histórii Európskej únie. Cieľom je obnoviť Európu po pandémii. Kľúčovou súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR je už schválená reforma siete nemocníc. Reformy sa dotknú aj ambulantného sektora, akútnej starostlivosti, následnej a dlhodobej starostlivosti, ako aj starostlivosti o duševné zdravie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Vláda konečne rozhodla: Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti