eReport.sk
Prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. Foto: eReport

Exšéf lekárskej komory BEZ CENZÚRY: Plán obnovy bude veľký prúser, zdravotníctvo riadia amatéri!


Marián Kollár, bývalý prezident Slovenskej lekárskej komory, to so slovenským zdravotníctvom nevidí ani trochu ružovo. V štúdiu portálu eReport v relácii BEZ CENZÚRY s Rasťom Ekkertom tvrdo a detailne vysvetlil, čo sú hlavné „boľačky“ nášho zdravotníckeho systému. Najväčším problémom je, samozrejme, nedostatok peňazí, nie je to však len o financiách. „Niečo v tom štáte je určite choré,“ konštatoval Kollár pred našou kamerou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. OĽANO poškodilo zdravotníctvo
  2. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  3. Parlamentné dno a kupovanie hlasov
  4. Známy portál pre mladých vyspovedal niekoľkých poslancov Národnej rady ohľadom Ľ. Blahu.
  5. Peter Weiss

V úvode rozhovoru sa člen lekárskej komory pokúsil o porovnanie súčasného slovenského zdravotníctva s tým, ako fungovalo v časoch socializmu v bývalom Československu. Aj keď zdôraznil, že takéto porovnanie nie je úplne možné, predsa len poukázal na niekoľko vecí. Pripomenul, že kým za komunistov bol na prvom mieste naozaj pacient, teraz čoraz viac do hry vstupuje práve to pomyselné materiálno.

Všetci sa pozerajú na peniaze

„Objektom zdravotníctva je stále pacient, ale v popredí sú peniaze. To zdravotníctvo si pýta tie peniaze a je stále náročnejšie na financie. A druhá vec je: všetko, čo sa v tom zdravotníctve robí sa robí v prvom rade pre ten zárobok. Všetky firmy, ktoré podnikajú v tom zdravotníctve, koniec koncov aj lekári aj sestry aj všetci poskytovatelia pozerajú na tie peniaze. Stačí len jedna vec, na ktorú sa ja osobne veľmi hnevám… Dnes som zhodou okolností počul jedno vyjadrenie nemenovanej slovenskej nemocnice, keď vrchná sestra hovorila ´naši klienti´… Viete, kedysi ten chorý človek bol pacient. A všetko sa robilo preto, aby sa uzdravil. Dnes toho pacienta už niekto nazýva klientom. Pretože klienti sú v banke. A banky na klientoch zarábajú. Viete a toto je to zvrátené,“ priblížil svoj pohľad na aktuálnu situáciu Kollár

Medicína sa už bez prístrojov robiť nedá

Prečo vládne nespokojnosť v radoch zdravotníckeho personálu, prečo zdravotníci utekajú za lepšími podmienkami do zahraničia? Prečo je to na Slovensku tak, ako to je? „Je to jednoduché. Každý chce byť spokojný a každý chce zarábať čo najviac peňazí, pretože tie peniaze vám robia ten blahobyt a robia vám aj tú určitú komfortnú zónu. Úplne u každého človeka. A aj to zdravotníctvo niečo stojí. Stálo aj za socializmu, vtedy sme to tak nevnímali. Boli nejaké päťročné plány, vyrábali sme si všetky lieky, vyrábali sme si množstvo perfektných prístrojov, aj keď vtedy ešte tá medicína nebola tak odkázaná na tie prístroje. Dnes sa už medicína bez prístrojov a modernej techniky dávať nedá,“ podčiarkol skúsený lekár.

Sytém ako v Dánsku? Neuskutočniteľný sen!

Kollár poukázal aj na to, aký existuje priepastný rozdiel vo fungovaní zdravotníctva u nás a napríklad v Dánsku, ktoré je aj čo do počtu obyvateľov so Slovenskom porovnateľné: „Stále sú nejaké problémy, pretrvávajúce problémy, stále hovoríme o tom, že je kríza v slovenskom zdravotníctve, že slovenské zdravotníctvo upadá… Vysvetlenie je veľmi jednoduché. Zoberme si ktorýkoľvek štát v Európe, ja veľmi rád porovnávam Dánsko, pretože Dánsko je taký nejaký náš vzor, chceme podobnú stratifikáciu ako Dáni. Dánsko má zhruba pät miliónov obyvateľov aj rozlohou je porovnateľné so Slovenskom. Lenže Dánsko dáva na obyvateľa necelých 7000 eur ročne. Slovensko dáva necelých 2000 eur. Teraz si predstavte, že by sme nemali 5,5 miliardový rozpočet, ale 20 miliardový rozpočet. Ja si neviem predstaviť, čo by sme s tým spravili, ako by to zdravotníctvo vyzeralo, ako by boli spokojné tie sestričky, lekári, pacienti, aké nové budovy, nemocnice by sa stavali a tak ďalej. To je rozpočet, ktorý mi si vôbec nevieme predstaviť. My hovoríme, že by sme chceli o miliardu viacej – a to je sen, to je neuskutočniteľné!“

Robia sa kšefty

To, prečo je naše zdravotníctvo dlhodobo v žalostnom stave významne súvisí podľa Kollára aj s dlhom, ktorý začal vznikať hneď po revolúcii, teda po roku 1989. „Slovenské zdravotníctvo robí neustále dlhy. Je zadĺžené viac ako 10 až 20 miliardami eur. Ten dlh začal vznikať po revolúcii v roku 1989, pretože to zdravotníctvo nikdy nedostalo to, čo dostať malo. A robia sa kšefty… A toto sa netýka len zdravotníctva. Tu sa nestavajú nielen nemocnice, ale ani iné potrebné objekty. To je také typické slovenské. Diaľnice sa nestavajú, ale peniaze na ne určené sa míňajú. Čiže niečo v tom štáte je určite choré.“

Plán obnovy vraj nedopadne dobre

V štúdiu eReportu bývalý šéf lekárskej komory Rasťovi Ekkertovi povedal aj svoj osobný názor na plán obnovy, z ktorého by malo dostať značnú finančnú injekciu aj naše zdravotníctvo. Napriek tomu, že vláda premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) opakovane vyhlasuje, ako výrazne cez európske miliardy pomôže pacientom či personálu v nemocniciach, Kollár je viac ako skeptický. „Myslím si, že celý ten plán obnovy bude veľký prúser. Tie peniaze budeme využívať tak, že narýchlo niečo z toho spravíme, aj keby to bolo zbytočné, niekde rýchlo, čo bude pripravené, tam sa to buchne,“ netají svoj pesimizmus.

„Na pláne obnovy osobne vnímam dva základné problémy. Prvý problém je ten, že skutočne tie peniaze sa nevyužijú, tak ako by sa využiť mali. Ja som veľmi, ale veľmi som zvedavý, že čo nakoniec sa z tých peňazí… Že, ktoré tie nemocnice sa buď postavia nanovo, alebo zrekonštruujú. Druhá vec je… Viete, vidieť, že to zdravotníctvo riadia absolútni neodborníci, ľudia ktorí nemajú páru o tom, čo to slovenské zdravotníctvo potrebuje,“ dodal Kollár.

Celý rozhovor s Mariánom Kollárom, ktorý toho o aktuálnych problémoch nášho zdravotníctva povedal omnoho viac, si môžete pozrieť v pripojenom videu. To aj ďalšie zaujímavé rozhovory nájdete aj na stránke tv.ereport.sk

Zdroj: tv.ereport.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exšéf lekárskej komory BEZ CENZÚRY: Plán obnovy bude veľký prúser, zdravotníctvo riadia amatéri!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne