eReport.sk
Kardinál Cláudio Hummes.
Kardinál Cláudio Hummes. Zdroj: vatican.va

Zomrel kardinál, ktorý „dal“ meno súčasnému pápežovi. Zapájal sa aj do štrajkov robotníkov

Kardinál Cláudio Hummes, ktorý inšpiroval Jorge Maria Bergoglia, aby si po úspešnom konkláve v roku 2013 vybral pápežské meno František, zomrel v pondelok vo veku 87 rokov. Jeden z najvplyvnejších duchovných v Brazílii mal povesť zástancu chudobných. TASR o úmrtí informuje na základe správy AP.

Hummes zomrel „po dlhej chorobe, ktorú znášal s trpezlivosťou a vierou v Boha,“ uviedol arcibiskup Sao Paula kardinál Odilo Scherer. 

Bol prefektom vatikánskej Kongregácie pre klérus

Člena františkánskej rehole vymenoval v roku 1998 za arcibiskupa Sao Paula pápež Ján Pavol II., o tri roky neskôr sa stal kardinálom. Hummes bol počas pontifikátu Benedikta XVI. štyri roky prefektom vatikánskej Kongregácie pre klérus. Túto pozíciu opustil v roku 2010 pre vysoký vek.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Elon Musk a pápež František na spoločnej fotografii.
  2. Pápež František
  3. Pápež František požehnáva z okna Apoštolského paláca počas nedeľňajšej modlitby Anjel pána na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne 17. júla 2022.
  4. Pápež František

Počas posledného konkláve (voľby pápeža) sedel v blízkosti argentínskeho kardinála Bergoglia a povzbudil ho, keď sa hlasovanie blížilo ku koncu. „Objal ma, pobozkal a povedal: Nezabudni na chudobných. Tieto slová sa vryli do mojej mysle,“ spomínal neskôr pápež. Podľa vlastných slov si v tej chvíli spomenul na svätého Františka z Assisi a rozhodol sa, že pod týmto menom bude vystupovať na pápežskom stolci. Hummes potom stál vedľa novozvoleného pápeža Františka, keď z balkóna pozdravoval veriacich.

Zastával sa chudobných

Zosnulý kardinál bol aktívny v ekumenickom dialógu, v rámci pastorácie medzi robotníkmi sa zapájal aj do štrajkov a podporoval ekologické hnutia pri záchrane Amazónie a domorodých obyvateľov. „Jeho bezpodmienečná láska k druhým ho vždy postavila na stranu chudobných, dokonca aj v tých najnepriaznivejších situáciách,“ uviedol jeho priateľ a bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomrel kardinál, ktorý „dal“ meno súčasnému pápežovi. Zapájal sa aj do štrajkov robotníkov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti