tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Pápež František počas návštevy jazera Lac Sainte Anne v provincii Alberta, ktoré je pôvodným obyvateľom už po stáročia známe ako posvätné miesto uzdravenia, 26. júla 2022.
Pápež František počas návštevy jazera Lac Sainte Anne v provincii Alberta, ktoré je pôvodným obyvateľom už po stáročia známe ako posvätné miesto uzdravenia, 26. júla 2022. Foto: tasr/ap

FOTO Pápež sa opäť kajal: Žiadam vás o odpustenie za zlo páchané nie malým počtom katolíkov

Pápež František ukončil v piatok cestu po Kanade tak, ako ju začal – ospravedlnením pôvodným obyvateľom, ktorí zažili zlé zaobchádzanie v školách   vedených katolíckou cirkvou, kde boli deti celé desaťročia týrané a zneužívané. Pred odchodom mal František stretnutie s domorodými Inuitmi v ďalekej kanadskej Arktíde. Informácie priniesla v sobotu tlačová agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pápež František
  2. Pápež František
  3. Pápež František

Šesťdňová pápežova „kajúcna púť“ viedla z provincie Alberta v západnej Kanade do Quebecu a potom ďaleko na sever. Umožnila mu stretnúť sa s mnohými príslušníkmi kanadských Prvých národov, Metisov a Inuitov (laicky eskimákov), ktorí dlhé roky čakali na jeho prosbu o odpustenie.

Svätého Otca vítali bubnami a spevom

Mnohí z nich privítali gesto 85-ročného pápeža, ktorý pre bolesť v kolenách strávil väčšinu cesty na invalidnom vozíku, ale zároveň dali najavo, že toto je len prvý krok na ceste zmierenia.

FOTO Pápež František navštívil v Kanade viaceré miesta

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

František ukončil návštevu Kanady v hlavnom meste obrovského, ďalekého severného teritória Nunavut, v Iqaluite, čo znamená „miesto mnohých rýb“. Tamojší obyvatelia ho privítali tradičnými vystúpeniami bubeníkov a spevákov – pódium pripomínalo letný príbytok Inuitov.  

Nektorí Inuiti sa nezdržali sĺz: Ďakujeme vám!

Pápež sa stretol s ľuďmi, ktorí zažili týranie v spomínaných školách. Potom davu asi 2000 osôb, prevažne príslušníkov pôvodného obyvateľstva, povedal, že ich príbehy v ňom „ešte viac oživili rozhorčenie a hanbu, ktorú cíti dlhé mesiace“.

„Chcem vám povedať, ako veľmi ma to mrzí, a žiadam vás o odpustenie za zlo páchané nie malým počtom katolíkov, ktorí na týchto školách prispeli k politike kultúrnej asimilácie,“ uviedol František.  

Keď rozprával, Inuiti v dave sa objímali a držali za ruky. Niektorí si utierali slzy. Neskôr, keď pápeža na vozíku odvádzali preč z pódia, malá skupina ľudí skandovala „Ďakujeme vám!“ a „Milujeme vás!“.

František odletel s 90-minútovým meškaním

Kanadská vláda až do 90. rokov 20. storočia nútene poslala do 139 škôl internátneho typu, vedených katolíckou cirkvou, približne 150 000 detí Indiánov, Inuitov a Métisov. Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka.

Predpokladá sa, že tisíce detí v týchto internátnych školách zomreli na choroby, podvýživu alebo zanedbanie starostlivosti. Komisia pre pravdu a zmierenie to neskôr označila za „kultúrnu genocídu“.

Po skončení tejto udalosti lídra 1,3 miliardy katolíkov sveta odviezli na letisko, kde Inuiti ešte predviedli posledný slávnostný obrad. František potom s 90-minútovým meškaním nastúpil do lietadla smerujúceho do Ríma.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Pápež sa opäť kajal: Žiadam vás o odpustenie za zlo páchané nie malým počtom katolíkov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku