eReport.sk
Ilustračný obrázok Foto: tasr/ap

Dodávky zbraní Ukrajine: Nemecko dodá ďalšie samohybné húfnice!

Nemecká vláda plánuje posilniť ukrajinské delostrelecké sily dodávkou ďalších húfnic, ktoré by mohli byť použité na obranu pred ruskými inváznymi vojskami. V piatok o tom informovala agentúra DPA, ktorá sa odvolala na nemenované zdroje z prostredia nemeckého ministerstva obrany.

Berlín rokuje s Holandskom a ďalšou nešpecifikovanou európskou krajinou, aby pomohol tento plán zrealizovať, uviedli zdroje

Ukrajina doteraz dostala sedem samohybných húfnic typu Panzerhaubitze (PzH) 2000 z Nemecka a päť z Holandska. Kyjev uviedol, že na vybavenie kompletného delostreleckého práporu bude potrebovať celkovo takýchto 18 húfnic.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovenský premiér Eduard Heger odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022.
  2. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  3. Na archívnej snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki.
  4. Peter Weiss
  5. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
  6. ukrajina vojaci
  7. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.
  8. Zľava predseda vlády SR Eduard Heger a podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič.
  9. Ruský prezident Vladimir Putin.

Nemecko je podľa nemenovaných zdrojov odhodlané splniť požiadavku Ukrajiny a dodať ďalšie dve alebo tri húfnice typu PzH 2000, ak rovnakú techniku pošlú aj jeho partneri. Celkovo by malo ísť o šesť kusov tejto ťažkej bojovej techniky.

Samohybné húfnice

Panzerhaubitze 2000 je samohybná húfnica vyvinutá spoločnosťami KMW a Rheinmetall. Kanón je namontovaný na pásovom vozidle, a preto sa systém podobá na tank. PzH 2000 sa do výzbroje nemeckej armády dostal v roku 1998. V tom čase išlo zrejme o najvýkonnejší konvenčný delostrelecký systém v operačnej službe. Podľa typu použitej munície má dostrel minimálne 30 kilometrov. Pri použití striel so zvýšeným dosahom môže zasiahnuť cieľ vzdialený až 40 kilometrov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dodávky zbraní Ukrajine: Nemecko dodá ďalšie samohybné húfnice!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti