eReport.sk
Peter Weisenbacher. Foto: eReport

VIDEO Wiesenbacher BEZ CENZÚRY: V prípade Assangea by sa Slovensko malo postaviť USA!


Slovensko by malo podľa neho vedieť oponovať aj USA, či Veľkej Británii. Je znepokojujúce, že tu nikoho nezaujíma osud aktivistu a zakladateľa stránky WikiLeaks Juliana Assangea, ktorému hrozí doživotné väzenie. Ide pritom o precedens, ktorý sa raz môže obrátiť voči ktorémukoľvek novinárovi. O slobode, či neslobode vo svete aj u nás porozprával v štúdiu portálu eReport v relácii Bez cenzúry Rasťa Ekkerta výkonný riaditeľ Inštitútu pre ľudské práva Peter Weisenbacher.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
  2. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
  3. Natália Milanová
  4. Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.
  5. Mobilný telefón a Android.
  6. Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.
  7. Slovná prestrelka medzi Tarabom a Kičom! Michal Kiča, bývalý štátny tajomník na MŽP, na Facebooku kritizoval Rudolfa Huliaka aj Tomáša Tarabu.
  8. Demokrati alebo fašisti?
  9. Na kombosnímke prezidentka a kniha, ktorú je venovali aktivisti.

Hrozí mu doživotie

Britské ministerstvo vnútra v júni povolilo vydať Juliana Assangea do USA. Zakladateľ WikiLeaks je tam stíhaný v súvislosti s 18 trestnými činmi vrátane špionáže. Extradícii sa niekoľko rokov snažil zabrániť. Sedem rokov strávil v azyle na ekvádorskej ambasáde v Londýne. Weisenbacher pripomína, že po silnom politickom a finančnom tlaku ho v roku 2019 z veľvyslanectva vyhodili. Následne bol okamžite zatknutý. Assange sa odvtedy nachádza v mimoriadne prísne stráženej väznici Belmarsh v Londýne, kde umiestňujú najväčších zločincov. Dnes to s jeho osudom nevyzerá dobre. Ak by ho do Ameriky napokon vydali, dostal by doživotie. „Šlo by o mimoriadne nebezpečný precedens pre všetkých novinárov, ktorí chcú písať pravdu,“ upozorňuje šéf mimovládky.

Ignorácia od prezidentky

Stránka WikiLeaks, ktorú Assange ako šéfredaktor viedol, zverejňovala citlivé údaje. „Šlo o obrovské množstvo vojnových zločinov ktoré spáchali vojaci USA. Cieľom USA je zamiesť tieto veci pod koberec,“ domnieva sa riaditeľ Inštitútu pre ľudské práva. Podľa neho Američanom bolo vždy všetko odpustené. A aj Slovensko by malo zaujať jednoznačný postoj. Weisenbacher kritizoval napríklad prístup prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorej písali v súvislosti so situáciou okolo Assangea list, no dodnes im neodpovedala. To sa im vraj pri jej predchodcoch nestávalo. „Aj USA aj Británia porušujú ľudské práva!“ A mali my sme to vedieť pomenovať. „Je to možno preto lebo teraz máme mimoriadne dobré vzťahy z USA a Britániou,“ zhodnotil nečinnosť našich politikov v danej veci aktivista. „Ak vydajú Assanga do USA, tak je to koniec slobody novinárov,“ dodal.

Kritika slovenských médií

Tí slovenskí podľa neho čelia tak či tak kríze. Situácia v slovenských médiách vraj nie je dobrá. „Príkladom bola nedávna voľba riaditeľa RTVS. To bolo smutné pre každého, kto sa na to pozeral,“ zhodnotil Weisenbacher. Politici podľa neho hovoria, že verejnoprávne médiá majú byť držiaky mikrofónov pre nich. „Média majú slúžiť ľuďom, nie vládnucim politikom!

Weisenbacher kritizoval aj mienkotvorné média, ktoré sa radia do hlavného prúdu. „To, čomu čelíme na Slovensku je dvojitý meter. Ako keby nebolo dôležité, či ide o pravdu, alebo o lož, ale skôr o to, komu to poslúži, v koho záujme to je.“ Ich mimovládke sa napríklad nepáčil spôsob, akým sa štát postavil k vypínaniu niektorých médií po začiatku vojny na Ukrajine. „Privítali sme, že štát sa začal angažovať. Ale ten proces nebol v poriadku. Mali sa riešiť systémovo a korektným spôsobom. Toto nie sú rozhodnutia, ktoré by mohol, alebo mal robiť minister obrany, ale súd.“

Viac sa dozviete, ak si pozriete celú reláciu Bez cenzúry.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Wiesenbacher BEZ CENZÚRY: V prípade Assangea by sa Slovensko malo postaviť USA!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne