eReport.sk
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange. Foto: tasr/ap

Chmelár po verdikte nad Assangeom: Kde sú politickí moralisti? Čaputová sa spriahla so silami útlaku!


Politický analytik a bývalý kandidát na prezidenta Slovenskej republiky, Eduard Chmelár, adresoval prezidentke, politikom , médiám aj mimovládkam tvrdý odkaz o ochrane demokracie, slobody slova a ľudských práv.

Chmelár hodnotil rozsudok súdu vo Veľkej Británii, ktorý umožňuje vrátiť novinára a zakladateľa portálu Wikileaks Juliana Assange späť do Spojených štátov. Práve Assange pred niekoľkými rokmi vyniesol na svetlo sveta správu o vojnových zločinoch USA a tie mu teraz idú usilovne po krku. Informácie z americkej spravodajskej agentúry (CIA) dokonca naznačujú, že organizácia pracovala na jeho fyzickej likvidácii.

Chmelár pripomenul, že ubezpečenie USA, že s ním budú zaobchádzať ´humánne´, je vzhľadom na ich dlhoročnú snahu popraviť ho alebo ho dostať na doživotie za mreže, ako aj vzhľadom na zverejnenú správu spred troch mesiacov, že CIA ho plánovala fyzicky zlikvidovať, dôveryhodné asi tak ako záruky Talibanu, že bude vľúdny k ženám. Analytik ďalej uviedol, že za „paródiu na spravodlivosť“ označila rozsudok ľudskoprávna organizácia Amnesty International i osobitný spravodajca OSN pre mučenie Nils Melzer.“

Prezidentka má len prázdne reči

Exkandidát na prezidenta sa obul priamo do súčasnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Podčiarkol, že tá v týchto dňoch zúčastnila summitu organizovanom americkým prezidentom Joe Bidenom. Išlo pritom o summit, ktorý sa venoval výlučne téme demokracie a jej ochrane. Chmelár kritizoval prezidentku za to, že na na ňom nevyslovila žiadne pochyby o reálnom poškodzovaní demokracie, ale namiesto toho opät použila len prázdne frázy.

„Komu adresovala Zuzana Čaputová tie svoje včerajšie prázdne slová na ´Summite pre demokraciu´, že ´demokracia je proces, ktorý si vyžaduje naše neustále angažovanie sa´ alebo ´cieľom summitu je spojiť sily a zastaviť eróziu demokracie a vlády práva po celom svete´? Veď práve tu sa mala ´angažovať´ a namiesto toho ´spojila svoje sily´ so silami útlaku!“ – napísal Chmelár.

Drsná kritika politikov aj médií

Dňa 10. decembra si svet pripomenul medzinárodný deň ľudských práv. Chmelár upozornil, že celá západná civilizácia, z ktorej koncept ochrany ľudských práv pochádza, sa svojim ideálom spreneverila. Vo svojom príspevku uvádza, že reči o ľudských právach v Európe a Spojených štátoch slúžia len politickú propagandu a šírenie strachu z cudzieho.

„Kde sú všetci tí politickí moralisti od Michala Šimečku až po Miriam Lexmann, kde sú všetci tí pisálkovia, ktorí nás poučujú, prečo nemôžeme udržiavať vzťahy s Ruskom a Čínou, kde sú všetky tie mimovládky, ktoré za štedrú dotáciu zo zahraničia dostanú vždy na povel záchvat z porušovania ľudských práv?! Ako sa nám teraz chcete pozrieť do očí? Vaše mlčanie vás usvedčuje z vášho pokrytectva a nečestných úmyslov,“ rozhorčene skonštatoval Chmelár.

Zároveň dodal, že ani médiá si v demokratickej spoločnosti neplnia svoju základnú úlohu, ktorou je seriózna žurnalistika a v podstate sa tejto práci aj spreneverili. „Dnešné škandalózne rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva, krajiny, ktorá je kolískou slobody tlače, demaskovalo, v akej spektakulárnej lži žije celá západná civilizácia. Ak vkladáme toľko energie do umlčania človeka, ktorý ukázal svetu vojnové zločiny páchané kolískou demokracie, a vojnoví zločinci sú na slobode a tešia sa záujmu korporatívnych médií, sme chorou spoločnosťou.“

Západná civilizácie rúca piliere, na ktorých stojí

Bývalý prezidentský kandidát tvrdí, že už ani krajina, ktorá priniesla ochranu slobody slova na piedestál nie je tým, čím bývala. Veľká Británia podľa Chmelára porušila svoje tradície tým, že sa rozhodla vydať Assanga, ktorý odhalil svetu zločiny USA, priamo do spomínanej krajiny, kde mu iste hrozí nešťastný koniec. Chmelár rovnako kritizuje aj ostatok západného sveta, ktorý len mlčí a tejto ľudskej tragédií sa prizerá.

„Ak väzníme tých, ktorí odvážne odhaľujú pravdu, nemáme právo viac poučovať svet o demokracii a ľudských právach. Ak nedodržiavame ľudské práva vo vnútri vlastnej civilizácie, ktorá je na nich postavená, a chceme, aby ich dodržiavali krajiny ako Čína alebo Irán, ktoré sa k tomu nikdy nezaviazali, je to číre pokrytectvo. Nemá to nič spoločné so starosťou o demokraciu, je to len mocenská taktika, v ktorej sú ľudské práva iba nástrojom na ovládnutie sveta,“ uzatvára Chmelár.

Status Eduarda Chmelára z piatka. – Foto: fb/chmelareduard

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
  2. Autobusy spoločnosti Arriva
  3. Ideme správnym smerom
  4. Christine Assangeová, matka zakladateľa webovej stránky WikiLeaks.
  5. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS)
  6. vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a vpravo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
  7. Britský vyjednávač pre brexit David Frost.
  8. Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.
  9. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
  10. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
  11. Na kombosnímke prezidentka a kniha, ktorú je venovali aktivisti.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár po verdikte nad Assangeom: Kde sú politickí moralisti? Čaputová sa spriahla so silami útlaku!

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: