eReport.sk
Na kombosnímke prezidentka a kniha, ktorú je venovali aktivisti.
Na kombosnímke prezidentka a kniha, ktorú je venovali aktivisti. Foto: fb/ludskeprava

Čaputová dostala špeciálny darček! Stihne podporiť známeho novinára ešte za jeho života?

Prezidentka SR Zuzana Čaputová opakovane obhajuje slobodu tlače a potrebu boja proti prenasledovaniu novinárov a vydavateľov za ich prácu. Nikdy sme ju však verejne nevideli zastať sa svetoznámeho, prenasledovaného a podľa mnohých protiprávne väzneného novinára Juliana Assangea. Tomu v USA hrozí trest odňatia slobody na doživotie za to, že na svojom portáli Wikileaks odhalil veľmi citlivé informácie, odkrývajúce vážne protiprávne a nemorálne konanie mocných ľudí v USA, vrátane vlády a vládnych inštitúcií a to pomocou odhaľovania utajovaných dokumentov. Samotný Assange je už viac ako tri roky väznený v britskej väznici Belmarsh a to napriek tomu, že podľa mnohých ľudskoprávnych organizácií nespáchal žiadny zločin. Inštitút ľudských práv sa teda rozhodol, že Čaputovú pri príležitosti jej narodenín „dovzdelá“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
  2. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
  3. Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.
  4. Zľava Richard Raši a Boris Kollár v štúdiu TV Markíza počas relácie Na telo.
  5. Peter Pellegrini za rečníckym pultom počas tlačovky Hlasu.
  6. Na snímke v popredí vpravo premiér SR Eduard Heger, vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a poslanci hnutia OĽaNO počas tlačovej konferencie ku schválenému zákonu o financovaní voľného času dieťaťa 22. júna 2022 v Bratislave.

„Vážená pani prezidentka Zuzana Čaputová, prajeme Vám všetko najlepšie k dnešným (včerajším 21.6. – pozn. red.) narodeninám. Ako darček sme poslali knihu od špeciálneho spravodajcu OSN Nilsa Melzera o kauze Juliana Assangea. Melzer je profesorom medzinárodného práva na univerzitách v Ženeve a Glasgowe a knihu The Trial of Julian Assange (Súd s Assangeom) napísal potom čo sa osobne jeho prípadu venoval. Okrem OSN pracoval aj ako riaditeľ Sekretariátu medzinárodného červeného kríža a v roku 2009 získal Guggenheimovu cenu,“ tak znie prianie, ktoré inštitút uverejnil na sociálnej sieti.

Chce USA zastrašovať novinárov?

Inštitút si konanie v Assangeovej veci vysvetľuje ako snahu o zastrašenie tých novinárov, ktorí by podobne ako on chceli ísť pravde po krku za každú cenu. Pravdou je, že v prípade odhaľovania ruskej propagandy, alebo ruských kybernetických útokov, európske špičky rady hovoria o takzvaných etických hackeroch, alebo o investigatívnych novinároch a o potrebe chrániť ich. Nie je teda úplne jasné, prečo sa Assangea nikto otvorene nezastáva. Pokiaľ by robili politici ako Čaputová rozdiel medzi odhaľovaním ruských zločinov a amerických zločinov, sami by len potvrdzovali domnienky o ich nadštandardných vzťahoch s krajinou spoza veľkej mláky.

Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.

Na archívnej snímke z 19. mája 2017 Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne. – Foto: tasr/ap

„Vzhľadom na to, že ste opakovane vyzdvihovali dôležitosť slobody tlače a odsudzovali pokusy o zastrašovanie a šikanu vydavateľov a novinárov, sme si istý, že ako právnička knihu Profesora Melzera o prenasledovaní a protiprávnom väznení Juliana Assangea oceníte. Kniha je plná dôkazov o tom ako je Assange, ktorý nikdy nebol uznaný vinným zo žiadneho trestného činu, už viac ako 10 rokov perzekvovaný s cieľom zastrašiť iných vydavateľov alebo novinárov, ktorý by chceli odhaliť zločiny bohatých a mocných,“ presviedča inštitút Čaputovú, aby si knihu poctivo prečítala.

Veľmi nás poteší spätná väzba, píšu aktivisti

A aby bola istota, že Čaputová nehodila knihu do koša, inštitút ju rovno žiada o spätnú väzbu a o podporu väzneného novinára: „Veľmi nás poteší spätná väzba, či sa kniha páčila, a najmä, aby ste podporili Juliana Assangea, nositeľa ceny Európskeho parlamentu pre investigatívnych novinárov, teda tej istej, ktorú získal in memoriam aj Ján Kuciak. Ideálne, ak by ste to stihli kým Assange ešte žije.“ Dočkajú sa ľudskoprávni aktivisti reakcie, alebo kniha zapadne prachom niekde v Čaputovej šuplíku?

Zdroj: fb/ludskeprava

Britská ministerka vnútra Priti Patel ešte 17. júna schválila vydanie Juliana Assangea do USA, kde mu hrozí doživotie. „Julian Assange je zakladateľ a dlhoročný vydavateľ WikiLeaks. Za svoju prácu získal desiatky novinárskych ocenení, za všetky spomeňme Cenu Európskeho parlamentu za investigatívu (ktorú získal aj zavraždený Ján Kuciak). Jeho prepustenie žiada Rada Európy (CoE), OBSE ako aj všetky relevantné ľudskoprávne a novinárske organizácie včítane Reportérov bez hraníc,“ pripomenuli po kroku britskej ministerky ľudskoprávni aktivisti na Slovensku.

Spustili dokonca aj petíciu britskej vláde za Assangeovo prepustenie a proti jeho vydaniu do USA.

Zdroj: fb/ludskeprava

Pripomíname, že prižne v rovnakom čase, keď ľudskoprávni aktivisti podporujúci Assangea zverejnili svoj status s výzvou porezidentke, Zuzana Čaputová zverejnila „ďakovačku“ všetkým, ktorí si na ňu počas jej včerajších narodenín spomenuli. „Vaše milé slová sú pre mňa vždy silným zdrojom novej energie. Ďakujem za všetky narodeninové priania, veľmi si ich vážim. Všetko len to najlepšie aj vám,“ napísala na sociálnej sieti hlava štátu k fotografii, na ktorej pózuje s hromadou nádherných kvetov.

Zdroj: fb/zcaputova


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová dostala špeciálny darček! Stihne podporiť známeho novinára ešte za jeho života?

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti