eReport.sk
Mobilný telefón a Android.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/PixieMe

Odpočúvacia kauza v Grécku stála kreslo šéfa tajnej služby

Šéf gréckej spravodajskej služby  Panagiotis Kontoleon rezignoval na svoju funkciu v súvislosti so škandálom týkajúcim sa údajného sledovania predsedu opozičného Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) Nikosa Androulakisa. S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie vlády v Aténach o tom informovala agentúra AFP. 

Kontoleon, ktorý bol na post šéfa tajných služieb vymenovaný v roku 2019, „predložil svoju rezignáciu…, ktorá bola prijatá“, uviedol úrad predsedu gréckej vlády Kyriakosa Mitsotakisa. Odstúpil len niekoľko hodín po tom, čo odchod ohlásil tajomník premiérovej kancelárie Grigoris Dimitriadis. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke trosky lietadla typu Antonov An-12 po páde v gréckej obci Palaiochori 17. júla 2022.
  2. súd, kladivko, žena, sudkyňa

Androulakis pred týždňom podal na najvyššom súde sťažnosť ohľadom „pokusu“ o sledovanie jeho mobilného telefónu prostredníctvom špionážneho softvéru Predator. „Pred niekoľkými dňami ma Európsky parlament (EP) informoval, že došlo k pokusu o odpočúvanie môjho mobilného telefónu monitorovacím softvérom Predator,“ povedal novinárom minulý utorok po odchode z budovy súdu v Aténach. 

AFP približuje, že EP spustil po hackerských útokoch pomocou softvéru Pegasus pre europoslancov špeciálnu službu, ktorej cieľom je skontrolovať, či ich telefóny nie sú nelegálne sledované. Právne kroky podnikli pre podozrenia zo sledovania aj dvaja grécki novinári. Vláda popiera akékoľvek zapojenie štátu do týchto aktivít. Investigatívne weby Reporters United a Inside Story obvinili zo zapojenia do tohto škandálu Dimitriadisa, ktorý je synovcom šéfa vlády.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odpočúvacia kauza v Grécku stála kreslo šéfa tajnej služby

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti