eReport.sk
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange. Foto: tasr/ap

Briti vydajú Assangea Američanom! Zakladateľ WikiLeaks: Toto je temný deň pre slobodu tlače

Britská ministerka vnútra Priti Patelová schválila v piatok žiadosť vlády Spojených štátov o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, uviedol jej úrad. TASR správu prevzala z agentúr AFP a AP.

Britské ministerstvo vnútra spresnilo, že šéfka rezortu „musí podpísať príkaz na extradíciu, ak nie sú dôvody na zákaz vydania tohto príkazu“, pričom súd nijaké takéto dôvody nenašiel. Assange má teraz 14 dní na podanie odvolania.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.
  2. Christine Assangeová, matka zakladateľa webovej stránky WikiLeaks.
  3. Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.Na archívnej snímke z 19. mája 2017 zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange máva podporovateľom z balkóna ekvádorského veľvyslanestva v Londýne.
  4. Na kombosnímke prezidentka a kniha, ktorú je venovali aktivisti.

Ide o významný moment v Assangeovom dlhoročnom boji proti svojmu vydaniu do USA – aj keď nevyhnutne nemusí znamenať jeho koniec, konštatuje AP. Samotný Assange označil schválenie svojej extradície za „temný deň pre slobodu tlače“ i samotné Spojené kráľovstvo.

Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádora

Assange sa nachádza vo väznici Belmarsh v Londýne od roku 2019, keď ho zatkli po takmer siedmich rokoch strávených na veľvyslanectve Ekvádora, kde mu boli poskytli azylovú ochranu.

Assange všetky previnenia odmieta

Spojené štáty žiadajú o jeho vydanie v súvislosti s obvineniami zo sprisahania, z nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010–11. Assange všetky previnenia odmieta.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Briti vydajú Assangea Američanom! Zakladateľ WikiLeaks: Toto je temný deň pre slobodu tlače

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti