eReport.sk
Atmosféra na bratislavskom Slavíne bola v pondelok 9. mája poriadne hustá.
Atmosféra na bratislavskom Slavíne bola v pondelok 9. mája poriadne hustá. Zdroj: fb

VIDEO Proukrajinskí liberáli odmietli pustiť na Slavín veteránov SNP! Čo robila polícia? Heger je hrdý

Nie je to už priveľa? To sa pýta množstvo občanov pri pohľade na dnešné zábery z bratislavského Slavína. Internetom najprv kolovalo video, na ktorom sa jeden z organizátorov proukrajinskej akcie Doroty Nvotovej na Slavíne snaží zabrániť prístup k pamätníku emeritnému sudcovi Najvyššieho súdu SR a kontroverznej postave Štefanovi Harabinovi.

VIDEO Harabina blokuje muž vlastným telom, aby mu zabránil položiť kvety k pamätníku

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Neskôr však vyšlo najavo, že proukrajinskí aktivisti, hlásiaci sa k hodnotám liberalizmu, skupinovo bránili prístup k pamätníku väčšej skupine ľudí, na ktorej čele stáli veteráni a priami účastníci Slovenského národného povstania, ktoré bolo jednou z kľúčových udalostí v boji proti fašizmu, ktorého porazenie si prišli na Slavín pripomenúť.

VIDEO Na Slavín prichádzajú veteráni s rodinami, no cestu k pamätníku im blokujú aktivisti

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Za zvláštny sa dá považovať aj postup Polície Slovenskej republiky, na ktorej čele stojí policajný prezident Štefan Hamran, dosadený niekoľkonásobne odvolávaným ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO).

Dokončime to, nech sa nám tam nenavalí táto lúza. MUSÍ NÁS BYŤ PREDSA VIAC!

Vyzývala Dorota Nvotová na sociálnej sieti.

Aj napriek tomu, že je Slavín verejným priestorom a úctu padlým hrdinom boja proti fašizmu by po správnosti mal mať možnosť slobodne vyjadriť každý, z videa je zrejmé, že polícia pomohla proukrajinským organizátorom Nvotovej akcie a napomáhala k blokácii prístupu časti verejnosti s iným názorom k pamätníku a to, ako sme už spomenuli, aj takých, ktoré sa zaslúžili o to, čo si tieto dni pripomíname.

„Dnes sme boli čítať mená obetí ruského fašizmu na Slavíne. Trochu to tam vrie. Prosím príďte dnes o 16:00 na Slavín a následne o 18.00 na námestie SNP na zhromaždenie Dokončime to, nech sa nám tam nenavalí táto lúza. MUSÍ NÁS BYŤ PREDSA VIAC!“ – uviedla dnes na svojej facebookovej stránke Nvotová a tiež pripojila video.

Zdroj: fb/dorotanvotova

Presne tak, ako Nvotová vo svojom statuse spomenula, sa „jej“ ľudia na presunuli do centra Bratislavy, kde nechýbalo pódium, ani vládni politici, vrátane predsedu vlády.

Heger podporil Nvotovej akciu „Dokončime to“

Slovensko sa pri vojne na Ukrajine postavilo na správnu stranu dejín. Ukrajinu bude podporovať až do úplného víťazstva. Na bratislavskom zhromaždení „Dokončime to“ to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO). Akcia na podporu Ukrajine a za očistu štátu od mafie sa konala v Bratislave na Námestí SNP, informovala agentúra TASR, ale ako sme zachytili, minimálne aj RTVS vo svojich večerných správach.

„Slovensko tentoraz vo svojich dejinách nezaváhalo. Ukázalo celému svetu, že rozumie životu, vie srdečne a vrúcne prijať ľudí utekajúcich pred vojnou,“ poznamenal Heger s tým, že je na Slovákov hrdý.

Klus: Ukrajina bojuje aj za Slovensko

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus na zhromaždení uviedol, že Ukrajina bojuje aj za Slovensko. „Ukrajinci zomierajú za to, aby raz mohli byť súčasťou Európy, ktorej súčasťou sme aj my a z ktorej nás niektorí chcú intenzívne vytrhnúť,“ skonštatoval.

Predseda vlády spoločne s Klusom odovzdali ocenenia pre občianske združenie Marína a Kto pomôže Ukrajine za ich pomoc pre utečencov na slovensko-ukrajinských hraniciach.  

FOTO Zhromaždenie na podporu Ukrajine na Námestí SNP v Bratislave

GALÉRIA – Foto: tasr

A ako informovala TASR a samotná polícia o udalostiach, ktoré zachytávajú pripojené videá? Nech sa páči, čítajte:

V pondelok sa zároveň na bratislavskom Slavíne konalo podujatie Deň obetí rašizmu (ruského fašizmu), ktoré zorganizovala iniciatíva Mier Ukrajine. Verejnosť si na ňom uctila pamiatku obetí ruských vojnových zločinov na Ukrajine. Zástupcovia neziskového sektora od rána čítali mená ukrajinských vojakov, ktorí zahynuli od začiatku ruskej invázie. Pri pamätníku tiež nainštalovali výstavu fotografií a plagátov informujúcich o hrôzach na Ukrajine páchaných Rusmi. Priebeh podujatia narušili ľudia so sovietskymi vlajkami a písmenom „Z“. Na poriadok dohliadala polícia aj antikonfliktný tím.

Počas podujatia na Slavíne boli na osobnej slobode obmedzené dve osoby. Dôvodom bolo, že narušili verejný poriadok. Obe predviedli na príslušné policajné oddelenie, informovala polícia Bratislavského kraja na sociálnej sieti.

Zdroj: fb/polícia

Organizátori oboch podujatí odsúdili akékoľvek násilie páchané na účastníkoch.

V pondelok si pamiatku padlých vojakov uctila na Slavíne aj mimoparlamentná strana SNS. „Bez tých ľudí, ktorí tu sú pochovaní, by sme nemali našu slobodu, demokraciu a stále by sme bojovali o suverénne a zvrchované Slovensko,“ povedal predseda SNS Andrej Danko.

Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Dorota Nvotová škovala aj Petra Marcina v RTVS. Ukázala obe prostredníky.
 2. Na snímke uprostred pani Anna Bergerová, vľavo bývalý politik Peter Wiess.
 3. Boris Kollár v štúdiu STVS v relácii O 5 minút 12.
 4. Zľava režisér Nikita Slovák a herečka Dorota Nvotová počas zhromaždenia apolitickej iniciatívy Za morálku, spravodlivosť a lepšiu krajinu 27. októbra 2021 v Bratislave.
 5. gymnastika, šport
 6. Režisér Nikita Slovák na archívnej snímke z januára 2017.
 7. Zľava Richard Sulík a šéf Smeru Robert Fico a podpredsevia strany počas tlačovky. F
 8. Poslanci OĽANO, v popredí Juraj Krúpa.
 9. Juraj Krúpa
 10. Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev (uprostred) je obliaty červenou farbou vo Varšave v pondelok 9. mája 2022.
 11. Na kombosnímke z videa črieda oviec, na ktorých je nasprejované písmeno "Z".
 12. Miroslav Žiak (SaS)
 13. Predseda maďarského Národného zhromaždenia (parlamentu) László Kövér.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Proukrajinskí liberáli odmietli pustiť na Slavín veteránov SNP! Čo robila polícia? Heger je hrdý

Odoberať
Upozorniť na
47 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti