eReport.sk
Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev (uprostred) je obliaty červenou farbou vo Varšave v pondelok 9. mája 2022.
Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev (uprostred) je obliaty červenou farbou vo Varšave v pondelok 9. mája 2022. Foto: tasr/ap

VIDEO Slušní demonštranti? V Poľsku napadli ruského veľvyslanca, zasahovala polícia!

Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev si v pondelok chcel na varšavskom cintoríne, tak ako každý rok, uctiť Deň víťazstva. Ide o ruský sviatok, ktorý pripomína víťazstvo nad fašizmom v rôznych štátoch po celom svete. Pamiatka sovietskych vojakov, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny, a to aj pri oslobodzovaní európskych krajín, teda dnes ostala kvôli správaniu sa niektorých poľských a údajne aj ukrajinských občanov značne poškvrnená.

„Fašista“, „vrah“, ozývalo sa konkrétne z početného davu priaznivcov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Cieľom aktivistov bol protest proti vojne na Ukrajine. Mierumilovnosť aktivistov je však po zverejnení videa z ich stretu s Andrejevom uveriteľná zrejme len veľmi ťažko. Okrem obliatia červenou farbou a fyzických útokov sa veľvyslanec dočkal aj početných a hromadných urážok. „Fašista“, „vrah“, ozývalo sa konkrétne z početného davu priaznivcov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Celý konflikt musela riešiť dokonca aj polícia, ktorá musela ruskému veľvyslancovi a celej jeho delegácii pomôcť dostať sa z obkľúčenia aktivistov do bezpečia.

VIDEO Aktivisti atakujú ruského veľvyslanca v Poľsku Sergeja Andrejeva

Zdroj: twitter.com/Piotr_Halicki

Stúpenci neonacizmu opäť ukázali svoje pravé tváre.

Reagovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.

Na sociálnej sieti Telegram je podľa TA3 už aj reakcia hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej. Aktivistov nazvala extrémistami. „Stúpenci neonacizmu opäť ukázali svoje pravé tváre,“ vyhlásila, čím odkázala na ruské tvrdenie, že Rusko bojuje na Ukrajine proti nacistom.

Je určite poľutovaniahodné, že sa takéto veci dejú na mieste odpočinku vojakov, ktorí padli za slobodu iných. Viac ako 20 000 sovietskych vojakov rôzneho pôvodu, vrátane ruského aj ukrajinského, bojovalo práve v druhej svetovej vojne. Cintorín, ako spomienkové miesto ostal neporušený, dokonca aj po veľkom odstraňovaní sovietskych pamätníkov, ktoré sa v Poľsku udialo počas posledných rokov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka na ceste v meste Mariupol počas 54. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 18. apríla 2022.
  2. Boris Kollár v štúdiu STVS v relácii O 5 minút 12.
  3. Kosáky aj sekery. Jedna z oficiálnych fotografií, ktorá bola súčasťou upútavok na poľský film Volyň.
  4. Metropolita Onufrij.
  5. Zľava Richard Sulík a šéf Smeru Robert Fico a podpredsevia strany počas tlačovky. F
  6. Atmosféra na bratislavskom Slavíne bola v pondelok 9. mája poriadne hustá.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Slušní demonštranti? V Poľsku napadli ruského veľvyslanca, zasahovala polícia!

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti