eReport.sk
v reštauráciách často číhajú mnohé alergény, foto: pixabay.com
v reštauráciách často číhajú mnohé alergény, foto: pixabay.com

V reštauráciách môže ísť aj o život!


Počas letných mesiacov a dovoleniek sa častejšie stravujeme v reštauráciách a iných zariadeniach. V posledných rokoch pribúda ľudí s potravinovými alergiami, intoleranciami, celiakiou a ďalšími ochoreniami, ktoré strava priamo ovplyvňuje. Povedomie o tejto téme je však stále ešte veľmi nízke a nesprávne informácie predstavujú priame ohrozenie zdravia a života. 

Malé množstvo – veľký problém

Istá celiatička zdieľala na sociálnych sieťach svoj zážitok. Na služobnej ceste išla na večeru do reštaurácie. Vzhľadom na závažnú formu ochorenia si nosí všade so sebou testy na prítomnosť lepku a jedlo pred konzumáciou vždy otestuje. A hoci si objednala bezlepkovú pizzu, zjesť ju nemohla, nakoľko aj opakované testy boli pozitívne. Personál namietal, že pizza je pripravená z bezlepkovej múky. To ale nestačí. Jedlo, podávané ako bezlepkové by malo byť pripravené za špeciálnych podmienok, s kuchynským riadom na to určeným tak, aby nebolo vôbec kontaminované lepkom.

Ak sa v jednej fritéze vysmážal predtým napríklad rezeň a potom sa do toho istého oleja vložia hranolky – môžu obsahovať lepok. Hoci potravinová alergia, intolerancia a celiakia nie je to isté, každé z týchto ochorení môže spôsobiť veľké zdravotné problémy, ak človek zje nevhodnú potravinu a to aj v malom množstve. V hraničnom prípade môže dokonca ísť aj o život. Anafylaktická reakcia môže nastať aj po skonzumovaní malého množstva alergénov. 

Kontrola alergénov 

O označovaní alergénov v potravinách hovoria viaceré právne predpisy a vyhlášky.  Zoznam látok a výrobkov spôsobujúcich alergie alebo neznášanlivosť podľa osobitného predpisu musí byť súčasťou jedálneho lístka. V zariadeniach spoločného stravovania vykonávajú úradnú kontrolu potravín zameranú aj na splnenie požiadaviek na označenie potravín Regionálne úrady verejného zdravotníctva. Ide o plánované kontroly na základe plánu úradných kontrol, neplánované kontroly na základe podnetov a mimoriadne kontroly na základe vzniku nebezpečenstva a rizík na trhu. 

„Počas kontrol dochádza štandardne ku kontrole označenia alergénov. Okrem toho sa podľa plánu úradných kontrol naviac realizuje aj odber vzoriek pokrmov a potravín podľa § 20 ods. 1 zákona o potravinách a ich následného laboratórneho vyšetrenia v akreditovaných úradných laboratóriách,“ napísal nám odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. V roku 2022 odborní zamestnanci vykonali spolu 10 177 úradných kontrol potravín, v spojitosti s nimi bolo uložených 1377 opatrení a sankcií (opatrenia na odstránenie nedostatkov, finančné sankcie v blokovom konaní, finančné sankcie v správnom konaní, náhrady nákladov, zákaz predaja, likvidácia potravín) podľa zákona o potravinách. 

Ľudský faktor

V neposlednom rade je však celý tento problém najmä o ľuďoch a o komunikácií. Personál často nemá dostatočné informácie o spôsobe prípravy jedál alebo len chýba ochota vyhovieť zákazníkovi, ktorý má špeciálne potreby. Títo ľudia ale za svoje zdravotné obmedzenia nemôžu. Nie je to ich „rozmaznanosť“. Aj oni sa občas musia stravovať mimo domu. Ľudí s potravinovou alergiou, celiakiou, intoleranciou a inými obmedzeniami v strave pribúda. Aj gastrosektor by mal reagovať na tieto zmeny a mal by byť pripravený vyhovieť všetkým zákazníkom. A to aspoň tým, že bude personál takýmto zákazníkom nápomocný pri výbere jedla. Pretože práve zákazníci s potravinovými obmedzeniami sa radi opakovane vrátia na miesta, kde vedia, že sa najedia bez problémov. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V reštauráciách môže ísť aj o život!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre