eReport.sk
Slovenské školy navštevuje 10.570 žiakov z Ukrajiny
Ilustračné foto: TASR

Takmer polovica slovenských rodičov je vo finančnom strese

Tretina rodín považuje skĺbenie osobného a pracovného života za náročné a takmer polovica pracujúcich rodičov žije vo finančnom strese. Medzi najnáročnejšie výdavky spojené so starostlivosťou o deti patria mimoškolské aktivity, oblečenie a základné potreby. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu portálu Kariéra.sk, do ktorého sa zapojilo 4325 respondentov.

„Neustále zdražovanie, inflácia a nízke platy majú za následok aj finančné problémy v slovenských rodinách. Len tretina opýtaných priznala, že starostlivosť o deti zvláda bez finančných problémov. Takmer polovica respondentov považuje situáciu síce za primeranú, avšak zvládajú ju s určitým finančným stresom,“ objasnil pracovný portál. Dodal, že 14 % rodín má problém vychádzať s peniazmi a 6 % priznalo výrazné finančné ťažkosti.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. parlament

Rodičia potrebujú pomoc „zvonku“

Medzi najčastejšie a finančne najnáročnejšie výdavky považujú rodiny okrem mimoškolských aktivít detí a oblečenia aj nákup potravín (19 %). Výdavky na vzdelávanie uviedlo 14 % opýtaných a náklady na starostlivosť o dieťa spomenulo 11 % respondentov. Výdavky na lekárske ošetrenia a zdravotnú starostlivosť uviedlo 6 % rodín.

Prieskum taktiež ukázal, že zladenie práce a starostlivosti o deti by mnoho rodičov nezvládlo bez externej pomoci. „Až 38 % respondentov priznalo, že sa spolieha na pomoc rodinných príslušníkov, 23 % využíva mimoškolské programy alebo krúžky a 10 % opýtaných má zaplatenú opatrovateľku. Len necelá tretina rodičov zvláda starostlivosť vo vlastnej réžii,“ dodala manažérka odboru komunikácie a PR portálu Katarína Tešla.        

Znižujú „nepodstatné“ výdavky

Náročnú finančnú situáciu sa snaží 40 % rodičov zvládať jednoduchšie znižovaním nepodstatných výdavkov a 20 % respondentov hľadá popri zamestnaní ďalšie zdroje príjmu. Približne 16 % opýtaných sa spolieha na vytvorenie prísneho rodinného rozpočtu a 10 % rodičov využíva úspory alebo núdzové fondy. Prijímanie finančnej podpory od blízkych priznalo 6 % respondentov.

Nájsť rovnováhu medzi rodinou a prácou podľa portálu sčasti pomáhajú vyriešiť aj niektorí zamestnávatelia, ktorí umožňujú rodičom pracovať na flexibilný pracovný čas alebo hybridný spôsob práce. „Ďalšími benefitmi, ktoré pomáhajú uľahčiť rodinám ich situáciu, sú protiinflačný príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, deň voľna v prvý školský deň, príspevok na školské pomôcky, firemná škôlka a jasle,“ uzavrel pracovný portál.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takmer polovica slovenských rodičov je vo finančnom strese

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php