eReport.sk
Foto: tasr

Firma AstraZeneca prvýkrát na súde priznala, že jej covidová vakcína môže zabíjať

Celkovo je na najvyššom súde 51 žalôb. Pokiaľ AstraZeneca prizná, že jej covidová vakcína bola dôvodom vážnych vedľajších účinkov alebo aj smrti, môže byť na individuálnej báze vyplatené odškodné. Za firmu však ručí britská vlád.

Vo Veľkej Británii došlo podľa serveru The Telegraph k zásadnému prelomu, čo sa týka odškodňovania ľudí, ktorí majú po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 trvalé následky. Spoločnosť AstraZeneca v dokumentoch poslaných súdu vôbec prvýkrát priznala, že jej vakcína môže spôsobovať krvné zrazeniny. Hoci je tento fakt už dlhší čas známy, jedná sa o prvé priznanie od firmy samotnej. Podľa právnych zástupcov poškodených môže ísť odškodnenie až do miliónov, firma ho ale zrejme aj tak nezaplatí.

Nebezpečné vakcíny

Britský server The Telegraph uvádza, že spoločnosť AstraZeneca prvýkrát na súde priznala, že jej vakcíny môžu spôsobovať vážne, v niektorých prípadoch až smrteľné krvné zrazeniny. K priznaniu došlo na súde, v rámci kolektívnej žaloby niekoľkých rodín, ktoré tvrdia, že vakcína ich vážne zranila alebo im dokonca zabila niektorého člena rodiny. Ich obhajcovia sa domnievajú, že odškodné sa môže vyšplhať až na 20 miliónov libier.

Dokument, ktorý AstraZeneca zaslala na súd, uvádza, že vakcína môže „v zriedkavých prípadoch“ spôsobovať TTS, teda trombózy s trombocytopéniou. U pacienta teda dochádza ku krvným zrazeninám a zároveň má nedostatok krvných doštičiek. Hoci sa o tomto vedľajšom účinku vakcíny vie už nejaký čas, jedná sa podľa serveru The Telegraph o prvé priznanie od samotnej firmy, že ich vakcína môže tento nežiaduci následok spôsobiť.

Prvú žalobu na farmaceutickú spoločnosť podal Jamie Scott, otec dvoch detí, ktorý utrpel nevyliečiteľné zranenie mozgu deň po vakcinancii. Došlo u neho k spomínanej krvnej zrazenine a krvácaniu v mozgu. Odvtedy nemôže pracovať. Keď bol hospitalizovaný, tak jeho manželke údajne celkom trikrát volali z nemocnice, že jej muž zomrie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová
  2. NAKA zasahuje ako komando
  3. Nechcú za neho priznávať?

Dlhé čakanie na spravodlivosť

Je zaujímavé, že firma právnikovi Jamieho Scotta odpovedala, že odmieta, že by na všeobecnej úrovni vakcína spôsobovala TTS. Čo je v rozpore s dokumentom, ktorý AstraZeneca zaslala na súd. V ňom však uvádza, že TTS sa môže rozvinúť aj bez vakcíny, teda by záležalo na hodnotení expertov v každom prípade.

Celkovo je na najvyššom súde podľa The Telegraph 51 žalôb. Pokiaľ firma prizná, že vakcína bola dôvodom vážnych vedľajších účinkov alebo aj smrti, môže byť na individuálnej báze vyplatené odškodné. Za firmu však ručí britská vláda, ktorá sľúbila vyplatiť trovy konania, vzhľadom na to, že firmu zbavila zodpovednosti. Okrem toho tiež právni zástupcovia poškodených uvádzajú, že vakcína firmy je defektná a nemá zďaleka takú účinnosť, ako firma tvrdí. Týmto obvineniam sa firma bráni.

Manželka Jamieho Scotta pre The Telegraph povedala, že na toto priznanie čakali tri roky. A že ide o pokrok, ale rada by, aby sa veci hýbali rýchlejšie. „Dúfam, že ich priznanie znamená, že sa nám to podarí vyriešiť skôr ako neskôr. Potrebujeme ospravedlnenie a spravodlivé odškodnenie pre našu rodinu a ďalšie postihnuté rodiny. Pravda je na našej strane a my sa nehodláme vzdať,“ povedala.

Zdroj: The Telegraph

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Firma AstraZeneca prvýkrát na súde priznala, že jej covidová vakcína môže zabíjať

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne