eReport.sk
Na archívnej snímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf Richard Sulík v marci 2016.
Foto: tasr

SaS dnes rozhoduje o osude koalície. V hre sú tieto scenáre


Odíde SaS z koalície, alebo bude pokračovať vo vláde? O budúcnosti sa rozhodne už dnes. Strana Richarda Sulíka ohlásila rokovanie Republikovej rady strany, ktorá má rozhodnúť o ďalšom postupe. O svojom verdikte budú verejnosť informovať po jej skončení.

Nikdy nekončiaci konflikt

Problémy sprevádzajú túto koalíciu už od jej vzniku. O odchode z nej rozpráva minister hospodárstva nie prvýkrát. Hlavným dôvodom je neustály konflikt medzi Sulíkom a Igorom Matovičom. Tie eskalovali ešte za čias, kedy bol súčasný minister financií predsedom vlády. Práve kvôli pokračovaniu tejto vlády sa Matovič vzdal stoličky premiéra a posadil do nej Eduarda Hegera. Ani to však nezmiernilo vzájomnú nevraživosť medzi šéfom SaS a predsedom OĽaNO. Neustále odkazy prostredníctvom médií, či sociálnych sietí vzťahy každým dňom zhoršovali.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Gábor Grendel
 2. Na kombosnímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík.
 3. Na snímke v popredí vpravo premiér SR Eduard Heger, vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a poslanci hnutia OĽaNO počas tlačovej konferencie ku schválenému zákonu o financovaní voľného času dieťaťa 22. júna 2022 v Bratislave.
 4. Matovič je najväčšou hrozbou pre demokraciu
 5. Budaj, ktorý bol ministrom Matovičovej vlády a dostal sa do politiky cez kandidátku Igora Matoviča si myslí, že nová vláda pod vedením R. Fica na upevnenie svojej moci používa populizmus a lži.
 6. Remišová pod paľbou
 7. V popredí minister práce Milan Krajniak (Sme rodina)
 8. Eduard Heger
 9. Dotknutá Remišová o Sulíkovi
 10. Veronika Remišová na snímke z videa.
 11. Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
 12. Na snímke v popredí vpravo premiér SR Eduard Heger, vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a poslanci hnutia OĽaNO počas tlačovej konferencie ku schválenému zákonu o financovaní voľného času dieťaťa 22. júna 2022 v Bratislave.
 13. Veronika Remišová, ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas konferencie Korupcia v eurofondoch.

Matovičov balík

Dnes stojí koalícia doslova na okraji priepasti. Tentokrát ich tam dostal tzv.protiinflačný balíček z dielne financmajstra Igora Matoviča (OĽaNO). Sulíkovci mali s jeho opatreniami problém od začiatku. S niektorými bodmi mala problém aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá návrh vrátila parlamentu na prerokovanie. Poslanci však jej veto v júni prelomili a to vďaka hlasom nezávislých a kotlebovcov.

Porušenie koaličnej dohody

Nakoľko SaS hlasovala proti balíku, spojenie zvyšku koalície s časťou opozície vnímali ako podraz a porušenie koaličnej dohody. S Matovičom sa následne začali obviňovať zo spájania sa s fašistami.

Sulíkovci pre Matovičove útoky odmietli chodiť na koaličné rady. OĽaNO zasa obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS pripúšťa odchod z koalície, na druhej strane chce vo vláde pokračovať.

V hre je teda niekoľko scenárov

 1. SaS dnes oznámi, že v koalícii končia a z vlády odchádzajú.
 2. Príjmu šalamúnske rozhodnutie, že v koalícii končia, ale vládu budú naďalej podporovať.
 3. SaS predstaví podmienky, za akých v koalícii zotrvá. Jednou z nich by podľa Denníka N mohol byť odchod Igora Matoviča z postu ministra financií. Tu je však otázne, či premiér nebude na oplátku žiadať odchod Richarda Sulíka z ministerského kresla.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SaS dnes rozhoduje o osude koalície. V hre sú tieto scenáre

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: