eReport.sk
Na snímke v popredí vpravo premiér SR Eduard Heger, vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a poslanci hnutia OĽaNO počas tlačovej konferencie ku schválenému zákonu o financovaní voľného času dieťaťa 22. júna 2022 v Bratislave.
Premiér Eduard Heger a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie ku schválenému zákonu o financovaní voľného času dieťaťa 22. júna 2022 v Bratislave. Foto: tasr

VIDEO Čaputovej drsný odkaz vláde: Časť koalície pošliapala nielen pravidlá legislatívneho procesu!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje prelomenie jej veta poslancami v prípade protiinflačnej pomoci. Obráti sa však na Ústavný súd SR so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Ako som vopred avizovala, keďže došlo k prelomeniu veta, využijem svoje oprávnenie a v tej časti, ktorú som namietala, ktorá má byť účinná od 1. januára budúceho roka, podám návrh na Ústavný súd na preskúmanie ústavnosti tohto zákona. Samozrejme, požiadam aj o odklad účinnosti zákona pre prípad, že by ústavný súd nerozhodol do 1. januára,“ vyhlásila prezidentka.

VIDEO Prezidentka podá na ústavný súd časť namietaného protiinflačného balíčka

Skrátené legislatívne konanie bolo v tomto prípade podľa prezidentky použité v rozpore s ústavou, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie. Vo vetovaných častiach tak nebol daný ani jeden z dôvodov na skrátené legislatívne konanie, poukázala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda parlamentu SR Boris Kollár (Sme rodina).
  2. minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)
  3. Igor Matovič
  4. Robert Fico, expremiér, predseda Smeru
  5. Na kombosnímke zľava Michal Šipoš a Braňo Závodský,
  6. Peter Pellegrini za rečníckym pultom počas tlačovky Hlasu.
  7. nezaradený poslanec parlamentu SR Peter Pellegrini
  8. Na kombosnímke prezidentka a kniha, ktorú je venovali aktivisti.
  9. Na snímke fotografia neznámeho autora na výstave fotografií z prvých dní okupácie Československa v auguste 1968.

„Vzhľadom na povahu a významný finančný objem balíčka – 1,2 miliardy eur – bolo o to viac namieste vykonať legislatívny proces tak, aby boli dodržané všetky ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti,“ povedala Čaputová.

Časť vládnej koalície podľa nej v tomto prípade nielen „pošliapala“ pravidlá legislatívneho procesu a rozpočtovej zodpovednosti, ale ohrozila aj samosprávy a samu seba. Hlava štátu vládu opätovne požiadala, aby prijala dostatočné a efektívne opatrenia, ktoré budú najmä adresné. „Balíček ministra financií takouto pomocou nie je,“ doplnila.

VIDEO Čaputová: Protiinflačný balíček nebol odpoveďou na problémy dôchodcov

Schválenie zákona ako celku podporilo 77 zo 142 prítomných poslancov. Za boli všetci poslanci OĽANO, zdržal sa len Juraj Krúpa. Zákon podporilo aj hnutie Sme rodina. Prelomenie veta podporili i nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu a poslanci pôsobiaci v ĽSNS. Za boli aj poslanci, ktorí v tomto volebnom období odišli z klubu OĽANO, a to Romana Tabák, Ján Mičovský a Ján Krošlák.

VIDEO Parlament prelomil veto, schválil protiinflačnú pomoc v pôvodnom znení

Klub SaS bol proti. Poslanci Smeru-SD sa zdržali alebo boli proti. Poslanci pôsobiaci v strane Za ľudí sa pri hlasovaní zdržali. Rovnako sa zdržali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

VIDEO Reakcia Pellegriniho na prelomenie veta o protiinflačnom balíčku

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Čaputovej drsný odkaz vláde: Časť koalície pošliapala nielen pravidlá legislatívneho procesu!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti