tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ján Budaj, foto: tasr

Po medveďoch tu máme ďalšie zlyhanie ministra Budaja! Bude Slovensko špinavou krajinou?

Nové nariadenie ministerstva životného prostredia, ktoré sa týka spracovania odpadu, je podľa odborníkov v prikázaných časových intervaloch neuskutočniteľné. Od roku 2023 majú subjekty nakladajúce so zmesovým komunálnym odpadom odpad špeciálne upraviť. Kvôli ekonomickej kríze, spôsobenej covidom a vojnou na Ukrajine, sa však do začiatku roka 2023 nedokážu prispôsobiť požadovaným zmenám. Pokiaľ však nebudú na zmeny technologicky pripravené, odpad spracovávať nebudú môcť vôbec, čo by zaváňalo ekologickou katastrofou!

Vo všeobecnosti celý systém doteraz fungoval omnoho jednoduchšie. Je teda otázne, či je naozaj cieľom komplikovať procesy, alebo ich naopak zjednodušovať – čo sa v tomto prípade nestalo. Novela bola prijatá už v roku 2019 a teda nie len do volieb, ale ja od volieb existoval pre ministerstvo životného prostredia dostatočný priestor na to, aby so subjektami odkomunikovalo jeho realizáciu.

Náročné posudzovanie vplyvov na životné prostredie

Náročná úprava odpadu však nie je len o novelách a technologické úpravy nie sú jednoduché. Spracovatelia dokonca v prípade takýchto zmien jednotlivé termíny nedokážu ovplyvniť, čo robí ich situáciu ešte náročnejšou. „Ak sa pozriem na čas výstavby takéhoto zariadenia, súčasný stav, vzhľadom na ekonomickú krízu zapríčinenú pandémiou a vojnou na Ukrajine, je od šiestich do 12 mesiacov minimálne, zostáva tak čas na EIA, stavebné konanie, kolaudáciu a uvedenie zariadenia do prevádzky maximálne 1,5 roka. A toto je čas, ktorý ten, na koho sa povinnosť vzťahuje, nevie ovplyvniť,“ upozornil prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) Peter Krasnec podľa Plus 7 dní.

Otvorený a kritický list Budajovi

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) tak popri riešeniu vládnej krízy a situácie s medveďmi dostáva na stôl ďalší problém, ktorý sa ľahko môže čoskoro stať pálčivým, APOH mu spolu so Združením miest a obcí Slovenska, s Úniou miest Slovenska a so Združením organizácií verejných prác SR posiela otvorený list, v ktorom vyjadrujú nespokojnosť s krokmi ministerstva.

Základnou žiadosťou je žiadosť o posunutie stanoveného termínu s argumentom, že sa predmetné úpravy do roku 2023 jednoducho stihnúť nedajú. „Mestá a obce sa tak dostanú do patovej situácie, kedy žiadna skládka odpadov nebude môcť prijať neupravený zmesový komunálny odpad. Slovensko sa dostane do pozície, z ktorej nebude východisko a daný stav bude mať výrazne negatívny dopad ako na obyvateľov, tak aj na mestá a obce, priemysel a v neposlednom rade aj na predstaviteľov politickej moci,“ píšu uvedené subjekty v otvorenom liste.

Bude vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf Richard Sulík v marci 2016.
  2. Na snímke v popredí vpravo premiér SR Eduard Heger, vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a poslanci hnutia OĽaNO počas tlačovej konferencie ku schválenému zákonu o financovaní voľného času dieťaťa 22. júna 2022 v Bratislave.
  3. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas konferencie Korupcia v eurofondoch.
  4. Zľava Veronika Remišová a Richard Sulík na archívnej snímke.
  5. Ján Budaj (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave 23. júna 2022.

Veľký Neapol?

Talianske mesto Neapol je známe chabou odpadovou politikou a patrí medzi najšpinavšie európske mestá. Pokiaľ Budaj nezačne konať, hrozí podľa odborníkov podobný scenár aj celému Slovensku.

„Nikto sa nebráni uvedenej povinnosti, ktorá je na nás kladená európskou legislatívou, no pokiaľ sa daná povinnosť neposunie aspoň o 2 roky, môže sa stať zo Slovenska jeden veľký Neapol, čo si myslím nikto nechce dopustiť,“ komentoval Krasnec.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Po medveďoch tu máme ďalšie zlyhanie ministra Budaja! Bude Slovensko špinavou krajinou?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku