„Hľadať lásku? ,Nezmysel,´ hovorí rozum, ,smiešne´ hovorí hrdosť, ,riskantné,´ bráni skúsenosť. ,Ale samota ťa zabíja,´ šepká srdce!“ E. M. Remarque
Hádanky z abecedy (vek 4 – 6 rokov)
Pri dnešných deťoch mnohí zabúdame na žáner hádanky. Zrýmované štvorveršové hádanky z knihy Ivony Ďuričovej pracujú s detskou predstavivosťou a deti si ich ľahko zapamätajú. Hádanky vo všeobecnosti trénujú pamäť, učia deti sledovať detaily, podobnosti vecí a vlastností okolo nás. Ak ste ich doteraz do čitateľskej a hravej rodinnej rutiny nezaradili, smelo do toho. Nič totiž nevyváži tú radosť, keď sa deti hádanku naučia, a dospeláci ju neuhádnu. Ale pozor na malých hádačov! Každú hádanku sprevádza ilustrovaná odpoveď Adriána Macha.
Lentilka pre dedka Edka (vek 7 – 13 rokov)
Malý Dodko žije v jednom byte s rodičmi, starým otcom a pradedkom Edkom. Jedného dňa sa s pradedkom začnú diať čudné veci. Pamäť ho zrádza zo dňa na deň viac a viac. Keď zabudne Dodka v potravinách, rodičia ho vezmú na vyšetrenie. Pradedko Edko má Alzhaimerovu chorobu. Ivona Březinová veľmi citlivo a primerane detskému chápaniu vykreslila bežný život s človekom, ktorý trpí týmto ochorením. Nejde o žiadny vyumelkovaný príbeh. Bežné situácie života ilustrujú pradedkovo ochorenie pravdivo a bez príkras. Príbeh Dodkovej rodiny pozýva mladých čitateľov a ich rodičov na rozhovor. Veď nádej na nájdenie zázračnej lentilky predsa umiera posledná…
Miluj blížneho svojho (dospelý čitateľ)
Neistý osud v čase prenasledovania, stretnutie so životnou láskou, nájdenie a strata ľudí, ktorí život radikálne ovplyvňujú, bezcitnosť i ľudskosť úradníckych tvárí. To je len krátky výsek motívov známeho románu E. M. Remarquea. Dvadsaťjedenročný Kern, syn majiteľa tovární na výrobu parfémov a mydiel, nútene prežíva svoju mladosť bez rodiny a na úteku. Na dennom poriadku sú kontroly policajtov, colníkov, krátkodobé väzenia, úteky do Československa, Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Francúzska. Remarque je majstrom vykreslenia pohnutých ľudských osudov, nádejí aj vytriezvenia, no najmä života samého.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Pravidelná rubrika: Trnavský knižný špeciál