Počet zamestnancov Mestského úradu v Trnave vzrástol v porovnaní s obdobím pred desiatimi rokmi o viac ako desať percent. Napriek tomu si mesto objednáva v externom prostredí niektoré činnosti, ktoré by vyškolení úradníci mali zvládať. Týka sa to napr. verejného obstarávania.
Na príslušnom útvare je 6 zamestnancov vrátane vedúceho. Letným pohľadom do zoznamu verejného obstarávania od začiatku roka zistíme, že mesačne mesto vyhlási v priemere 6 súťaží. Február a marec boli náročnejšie s 9, resp. 13 súťažami, v tých ostatných to bolo podstatne menej. Za minulý rok ich bolo 48, teda v priemere 4 mesačne. Samozrejme nie je súťaž ako súťaž, a to nielen podľa hodnoty zákazky.
Nestačia odborne?
Predpokladáme, že každý zamestnanec prešiel adaptačným procesom a potrebným vyškolením, preto by mal zvládať jednoduché úkony, ako je vedenie evidencie v súvislosti so zákazkou, vyhotovenie menovacích dekrétov pre členov komisie, vypracovanie čestných vyhlásení, vypracovanie zápisníc, oznámení a pod. Tí skúsenejší by nemali mať problém s prípravou súťažných podkladov v súčinnosti s príslušným odborom úradu, ani s ich vysvetľovaním.
Aj takéto činnosti totiž možno nájsť v zmluve so spoločnosťou Weyland, ktorej konateľ s mestom v tejto oblasti už dlhšie spolupracuje, predtým pod hlavičkami spoločností Visions Entertaiment a Visions Consulting. Rámcovú zmluvu uzavreli vlani v apríli na jeden rok so sumou plnenia do výšky 69 999 eur, minulý mesiac ju predĺžili za rovnakých podmienok o ďalšie tri roky.
Nie je to paušál
Neznamená to, že za vlaňajšok bola vyčerpaná plná suma, uvedená v zmluve. Faktúry za jún až august minulého roka v sume dohromady viac než 18 tisíc eur, celkovo to za 9 mesiacov bolo vyše 25 tisíc eur.
V rozpočte na aktuálny rok v rámci merateľných ukazovateľov v podprograme Ľudské zdroje nájdeme informáciu, že kvalifikáciu si bude prehlbovať 55 zamestnancov. Síce v prijatom rozpočte zdroje na školenia chýbali, ale v úprave z apríla tam zastupiteľstvo schválilo 15 tisíc eur. Kiežby boli využité čo najefektívnejšie, aby pomoc z externého prostredia bolo treba využívať čo najmenej.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Nestíhajú?