eReport.sk
Jaroslav Naď, foto: tasr

Naď sa pustil do generálneho prokurátora: Žilinka a ostatní sú klamári!

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) zverejnil na sociálnej sieti verejnú výzvu adresovanú tým, ktorí v dohode o obrannej spolupráci medzi SR a USA (DCA) vidia narušenie suverenity Slovenska. Minister deklaruje, že ak sa naplní čo i len jedna hrozba vyslovená z úst kritikov dohody, podá demisiu a už sa nikdy o verejnú funkciu nebude uchádzať.

Verejná výzva

V opačnom prípade však očakáva rovnaký zásadový postoj od druhej strany. „Ak sa to nestane, kým je pri moci táto vláda, ak nevznikne americká základňa, Američania nedovezú na územie SR ani jednu zbraň hromadného ničenia a neodovzdáme Američanom ani jedno letisko, nech sa ospravedlnia, priznajú, že strašili a už sa nikdy neuchádzajú o žiadnu verejnú funkciu,“ adresuje Naď výzvu skupine s menoslovom Fico, Blaha, Uhrík, Kotleba, Mazurek, Chmelár, Čarnogurský a Žilinka.

Foto: fb/jaroslavnad

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného.

Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou. V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR.

Plánovanú dohodu ostro kritizuje Smer-SD, ktorý chce o prítomnosti amerických vojsk na Slovensku zvolať referendum. Hlas-SD si síce nemyslí, že by o tejto otázke malo rozhodovať referendum, no deklaruje, že určite zmluvu v súčasnej navrhovanej podobe nepodporí.

Žilinku označil za klamára

Pripomienky k návrhu dohody uplatnil i generálny prokurátor Maroš Žilinka či zástupcovia občianskej iniciatívy. Naopak, zastali sa jej okrem premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ministra obrany i viacerí koaliční poslanci. Upozorňujú na to, že ide o štandardnú rámcovú zmluvu, ktorú majú s USA podpísanú aj okolité krajiny. Dohoda má zvýšiť bezpečnosť Slovenska.

Foto: fb/jaroslavnad

Bude vás zaujímať:

  1. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
  2. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok si odkladá ochranné rúško počas príchodu na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli 10. mája 2021.
  3. Čaputová
  4. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
  5. NAKA opäť zlyhala?
  6. Vláda smrti urobí všetko aby dovládla
  7. Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová
  8. Eduard Chmelár
  9. Robert Fico, šéf strany Smer-SD.
  10. Ľuboš Blaha, podpredseda Smeru-SD.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď sa pustil do generálneho prokurátora: Žilinka a ostatní sú klamári!

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti