eReport.sk
predseda ÚVO Miroslav Hlivák, foto:tasr

Šéf ÚVO: Doležal pri vyjadreniach o zrušení sútaže na R2 v Košiciach zavádzal!

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) vo svojich vyjadreniach o rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o zrušení súťaže na R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany zavádzal. Rozhodnutie je v súlade v usmerneniami Európskej komisie (EK) aj s tým, ako rozhodujú súdy. Nie je pravda, že neexistuje ekvivalent FIDIC-u, je ich niekoľko. Vyhlásil to v pondelok na brífingu predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Šéf úradu ozrejmil, že nie je pravda, že rozhodnutie je mimo aplikačnej praxe, ale je v súlade s usmerneniami EK, rozhodnutiami krajského súdu či zisteniami európskych audítorov. EK zároveň podľa neho aj v konzultácii potvrdila, že rozhodnutie bolo posúdené správne. Na „alebo ekvivalent“ podľa Hliváka upozorňuje aj ministerstvo dopravy na svojom webe.

Minister dopravy Doležal podľa šéfa ÚVO o vyjadreniach k rozhodnutiu úradu zavádzal – Foto: tasr

Priblížil, že v SR začal platiť tzv. ekvivalent v zákone od roku 2000. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bola podľa Hliváka v roku 2012 a 2013 účastníkom súdnych konaní, kde aj krajský súd povedal, čo je to ekvivalent. Doplnil, že rada úradu v roku 2016 definovala, čo je FIDIC a čo je porušenie princípu diskriminácie.

Bude vás zaujímať:

  1. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová.
  2. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky strany Hlas-SD.

Pripomenul aj záverečnú audítorskú správu z 5. apríla 2019, keď európsky audit prvýkrát na Slovensku definoval, že použitie FIDIC-u bez ekvivalentu je porušenie európskeho práva. Poukázal na to, že v posledných dňoch niektorí vládni politici spustili cielený útok, aby v ľudí „poštvali“ proti úradu. „Za viac ako štyri roky, čo som vo funkcii predsedu,

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf ÚVO: Doležal pri vyjadreniach o zrušení sútaže na R2 v Košiciach zavádzal!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti