Duševné zdravie mladých ľudí je veľmi dôležité. Často čelia náročným výzvam, s ktorými si nevedia poradiť sami. Trnavský samosprávny kraj začal spoluprácu s občianskym združením IPčko. Jej cieľom je pomáhať študentom a zamestnancom stredných škôl predchádzať a následne riešiť problémy v krízových situáciách.
Osamelosť, depresia, šikana, tlak na výkon a podávanie výsledkov, strach z nezapadnutia do kolektívu. Aj to sú veci, ktoré trápia mladých ľudí. Trnavský župan Jozef Viskupič považuje za nevyhnutné, aby sme im venovali veľkú pozornosť. Je našou spoločnou zodpovednosťou poskytnúť im podporu a nástroje na riešenie situácií, v ktorých sa necítia komfortne a negatívne ovplyvňujú ich duševné zdravie. „Aj to je dôvod, prečo sme začali spoluprácu s občianskym združením IPčko a pre zamestnancov všetkých 44 župných stredných škôl pripravili sériu školení. Verím, že vedomosti, ktoré učitelia a psychológovia nadobudnú, im pomôžu predchádzať a riešiť náročné situácie, ktoré so študentmi zažívajú. Na duševnom zdraví nám záleží,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Odborná pomoc priamo na stredných školách
Pedagogickí a odborní zamestnanci župných stredných škôl absolvujú školenia v oblasti krízovej intervencie. K hlavným témam bude patriť identifikácia a špecifiká rizík, základné princípy, metódy a techniky krízovej intervencie, nebudú chýbať ani praktické príklady a ukážky. IPčko je občianske združenie, ktorého cieľom je, aby ľudia v náročných a krízových situáciách mali nonstop dostupnú odbornú psychologickú pomoc. Tú poskytujú anonymne a bezplatne na linkách pomoci OZ IPčko a v ďalších projektoch. „So žiadosťami o pomoc sa na nás obracajú aj pedagógovia a školskí psychológovia, ktorí sa denne v školskom prostredí stretávajú s náročnými situáciami a potrebujú odbornú pomoc,“ povedala psychologička Dominika Ondačková Rajznerová a ocenila aktívny postoj Trnavského samosprávneho kraja k duševnému zdraviu mladých ľudí.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Na duševnom zdraví záleží