eReport.sk
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a generálny tajomník OSN António Guterres počas stretnutia 26. apríla 2022 v Moskve.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a generálny tajomník OSN António Guterres počas stretnutia 26. apríla 2022 v Moskve. Foto: tasr/ap

Lavrov na tlačovke s Guterresom: Ukrajinské sily používajú symboliku SS. Zelenskyj to priznal

Organizácia Spojených národov je pripravená zmobilizovať svoje ľudské a logistické zdroje na záchranu ľudských životov v ukrajinskom Mariupole. Vyhlásil to v utorok generálny tajomník OSN António Guterres na spoločnej tlačovej konferencii s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Moskve. Informuje o tom TASR podľa správy britskej stanice Sky News. Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

Guterres navrhol spoluprácu OSN a Medzinárodného červeného kríža a tiež ruskej a ukrajinskej armády, aby ľudia z Mariupola mohli odísť „smerom, ktorý si sami vyberú“. Ako zdôraznil, na Ukrajine je potrebné zaistiť bezpečné humanitárne koridory, ktoré budú rešpektovať obe strany konfliktu. Z Mariupola sa dlhodobo nedarí zrealizovať funkčné humanitárne koridory, za čo sa navzájom obviňujú Ukrajina a Rusko.

Zrejme im bola hanba toto predstaviť západnému divákovi…

Segej Lavrov na tlačovske so šéfom OSN.

Lavrov na tlačovej konferencii, ktorú naživo vysielala aj televízia TA3, uviedol, že Guterres bol už pred príchodom do Moskvy „veľmi dobre informovaný“ o cieľoch ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine. Ako pokračoval, počas stretnutia s Guterresom rokovali o možnostiach posilnenia spolupráce v poskytovaní humanitárnej pomoci na Ukrajine.

Lavrov o symbolike, ktorú používajú ukrajinskí bojovníci

Ruský minister podľa Sky News nazval konflikt na Ukrajine „nebezpečným budíčkom pre OSN“, pričom svetovú organizáciu obvinil z ignorovania základných pravidiel Charty OSN. Lavrov zdôraznil, že OSN nijak nezakročila proti údajným zločinom Ukrajiny v Donbase. „Denne vyhlasujeme humanitárne koridory a tie sú ignorované. Vrátane tými vojakmi, ktorí sa teraz nachádzajú v oceliarni Azovstaľ, ktorí majú svastiku a nacistické symboly, používajú nacistickú symboliku SS. A Zelenskyj, ktorý odpovedal na otázku žurnalistu CNN, tak on povedal, ´že áno, máme ich veľa, sú takí, akí sú´. A táto fráza ´takí, akí sú´, túto frázu vystrihli. Zrejme im bola hanba toto predstaviť západnému divákovi,“ vysvetlil v spoločnosti šéfa OSN pred prítomnými novinármi Lavrov.

Guterres uviedol, že Rusko cíti viacero „krívd“, avšak na „riešenie krívd existuje mnoho mechanizmov“. Okrem toho poukázal, že Ukrajina nemá vojakov v Rusku, avšak Rusko má svoje jednotky na Ukrajine. V tejto súvislosti podľa agentúry AFP vyzval na vyšetrovanie „možných vojnových zločinov“ na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka na ceste v meste Mariupol počas 54. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 18. apríla 2022.
 2. ritský premiér Boris Johnson (druhý zľava) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kráčajú počas stretnutia centrom Kyjeva v sobotu 9. apríla 2022.
 3. Rusko bude naďalej pomáhať
 4. Rusko bude naďalej pomáhať
 5. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
 6. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
 7. Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak kráča okolo ruského tanku po bojoch počas 55. dňa ruskej invázie na Ukrajinu 19. apríla 2022 v ukrajinskej obci Moščun.
 8. Ruský prezident Vladimir Putin.
 9. Ukrajinský vojak počúva delostreleckú paľbu v zákopoch na frontovej línii. Ukrajinský vojak počúva delostreleckú paľbu v zákopoch na frontovej línii.
 10. Zuzana Čaputová na snímke z videa, ktoré nahovorila v ruštine.
 11. Ilustračné foto
 12. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 13. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil v pondelok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z „predstierania“ na mierových rokovaniach medzi Moskvou a Kyjevom. TASR správu prevzala z agentúry AFP. „Je dobrý herec,“ povedal Lavrov v rozhovore pre ruskú televíziu, ktorý ruský rezort diplomacie zdieľal v pondelok večer na platforme Telegram. „Keď pozorne sledujete a pozorne čítate, čo (Zelenskyj) hovorí, nájdete tisíc protirečení,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lavrov na tlačovke s Guterresom: Ukrajinské sily používajú symboliku SS. Zelenskyj to priznal

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre