eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Putin vyhlásil pred šéfom OSN: Vieme, kto pripravil provokáciu v Buči a akými prostriedkami!

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že stále dúfa, že sa konflikt na Ukrajine podarí ukončiť diplomatickou cestou. Počas stretnutia s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom dodal, že Rusko mierové rozhovory neodmieta. TASR o tom informovala na základe správ od agentúr AFP, AP a Reuters.

„Napriek tomu, že operácia (na Ukrajine) prebieha, stále dúfame, že sa nám podarí dosiahnuť dohody diplomatickou cestou. Rokujeme a neodmietame (rozhovory),“ povedal Putin generálnemu tajomníkovi OSN pred objektívmi kamier.

V Buči došlo k provokácii, s ktorou ruská armáda nemala nič spoločné.

Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie.

Šéf Kremľa dodal, že snahy o diplomatické riešenie situácie boli „zmarené“ tvrdeniami o zverstvách spáchaných ruskými silami v meste Buča pri Kyjeve.

„V Buči došlo k provokácii, s ktorou ruská armáda nemala nič spoločné,“ tvrdí Putin. „Vieme, kto pripravil túto provokáciu, akými prostriedkami a akí ľudia na nej pracovali,“ dodal bez poskytnutia dôkazov prezident Ruskej federácie.

Guterres zopakoval svoju výzvu z predchádzajúceho stretnutia s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, aby Moskva a Kyjev spolupracovali s OSN na vytvorení evakuačných koridorov na pomoc civilistom na Ukrajine.

Moskva vytrvalo odmieta, že by na Ukrajine útočila na civilné ciele. Tvrdí, že zábery z Buče boli zinscenované s cieľom mariť mierové rokovania.

Organizácia Spojených národov ešte v piatok oznámila, že v ukrajinskom meste Buča bolo protizákonne zabitých 50 civilistov. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) zároveň uviedol, že akcie Ruska na Ukrajine „môžu predstavovať vojnové zločiny“.

Za rovnakým dlhým stolom ako s Macronom

Moskva však vytrvalo odmieta, že by na Ukrajine útočila na civilné ciele. Tvrdí, že zábery z Buče boli zinscenované s cieľom mariť mierové rokovania. Družicové snímky, ktoré majú k dispozícii západné krajiny, však dokazujú, že k zabíjaniu civilistov dochádzalo v Buči v období, keď bola obsadená ruskými inváznymi jednotkami.

Denník The Guardian v súvislosti s návštevou Guterresa v Kremli poznamenal, že Putin rokoval so šéfom OSN pri dlhom stole. Za rovnakým stolom ešte vo februári sedel aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Stôl má podľa médií dĺžku zhruba štyri metre.

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) sa rozpráva s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom počas ich stretnutia v Kremli v Moskve 26. apríla 2022. – Foto: tasr/ap

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a generálny tajomník OSN António Guterres počas stretnutia 26. apríla 2022 v Moskve.
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
  3. Žena v tričku pomaľovanom farbou tak, že to pripomínalo krv, drží transparent s nápisom Jeden muž = žiadne slovo počas demonštrácie v rámci Konferencie nemeckých katolíkov v juhozápadnom meste Stuttgart v piatok 27. mája 2022.
  4. Zuzana Čaputová na snímke z videa, ktoré nahovorila v ruštine.
  5. Ilustračné foto

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin vyhlásil pred šéfom OSN: Vieme, kto pripravil provokáciu v Buči a akými prostriedkami!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre