eReport.sk
Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak kráča okolo ruského tanku po bojoch počas 55. dňa ruskej invázie na Ukrajinu 19. apríla 2022 v ukrajinskej obci Moščun.
Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak kráča okolo ruského tanku po bojoch počas 55. dňa ruskej invázie na Ukrajinu 19. apríla 2022 v ukrajinskej obci Moščun. Foto: tasr/ap

Pokrytectvo a biznis? Desať členských štátov EÚ má do Ruska vyvážať vojenský materiál!

Desať členský štátov Európskej únie má podľa britského plátku The Telegraph vyvážať do Ruska vojenský materiál v hodnote takmer 350 miliónov eur. Krajiny ako Rakúsko, Bulharsko, Veľká Británia, Taliansko, Česká republika a Nemecko tým majú obchádzať a porušovať embargo na dovážanie zbraní do Ruska.

Až 78 % z týchto dodávok má pochádzať od nemeckých a francúzskych spoločností. Vojenská technika, ktorú dodávajú, sa má používať aj na Ukrajine, informuje portál britských novín. Ak by sa tieto informácie potvrdili, išlo by o vážne porušenie medzinárodných dohôd a zjavné pokrytectvo zo strany týchto štátov. Zákaz dodávok zbraní do Ruska platí od roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym.

Ako obchádzajú zákaz?

Pokiaľ ide o samotné dodávky, má sa ísť predovšetkým o zbrane, vybavenie, bomby, rakety, pušky, obrnené vozidlá a granáty. Pravidlá majú byť obchádzané takým spôsobom, že vybavenie, ktoré je dodávané, je dvojakého použitia – teda v zásade vojenského, aj nevojenského.

Francúzsko na základe dostupných informácií naviac umožňuje plnenie zmlúv uzatvorených pred rokom 2014 s využitím zákulisných formalít v rámci embarga EÚ. Krajina do Ruska údajne odoslala tovar v hodnote cez 150 miliónov eur a na základ 76 vývozných licencií. Samotná Európska komisia potvrdila, že krajiny EÚ Rusku ešte v roku 2021 predali zbrane a strelivo za takmer 40 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Elisabeth Köstingerová a Margarete Schramböcková.
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a generálny tajomník OSN António Guterres počas stretnutia 26. apríla 2022 v Moskve.
  3. Oleg Ťapkin z ruského ministerstva zahraničných vecí.
  4. Výcvik za státisíce eur
  5. Zuzana Čaputová na snímke z videa, ktoré nahovorila v ruštine.
  6. Ilustračné foto


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pokrytectvo a biznis? Desať členských štátov EÚ má do Ruska vyvážať vojenský materiál!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre