eReport.sk
Pracovníci RÚVZ Michalovce kontrolujú covidpas konzumujúceho zákazníka v prevádzke.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Idete v pondelok do práce? Firmy už môžu kontrolovať status OTP, to je však zatiaľ asi tak všetko!

Firmy a zamestnávatelia už môžu kontrolovať, či sú ich zamestnanci zaočkovaní, prekonali ochorenie COVID-19 alebo či majú negatívny PCR alebo antigénový test. Od pondelka 22. novembra však ešte nemôžu svojim pracovníkom zamedziť vstup na pracovisko, ak sa jedným z dokladov nepreukážu. To umožní až vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá vyjde v najbližších dňoch. Informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

„Ak sa po vydaní vyhlášky zamestnanci nepreukážu niektorým z uvedených potvrdení, nebudú môcť nastúpiť do práce a zároveň to bude považované za prekážku na strane zamestnanca, čiže nebudú mať nárok na mzdu a zároveň ani na kompenzáciu mzdy zo strany štátu,“ vysvetlila Eliášová.

Rokujú s rezortmi práce a hospodárstva

Vyhláška bude podľa MZ SR vyžadovať na vstup na pracovisko potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní COVID-19. Alternatívou bude negatívny PCR alebo antigénový test, prípadne test či samotest absolvovaný priamo u zamestnávateľa.

Ministerstvo zdravotníctva podľa hovorkyne intenzívne rokuje s rezortmi práce a hospodárstva o spôsobe kompenzácie pre zamestnávateľov, ktorí sa rozhodnú zabezpečovať testovanie svojich zamestnancov. „Do úvahy pripadajú možnosti finančnej kompenzácie alebo poskytnutie testov zamestnávateľom,“ dodala.

Zatiaľ nevedia povedať termín účinnosti novej vyhlášky

O dátume zverejnenia a účinnosti vyhlášky ÚVZ SR, ako aj o spôsobe spolupráce so zamestnávateľmi a uvedením podmienky OTP pre zamestnancov do praxe budú podľa Eliášovej zainteresované inštitúcie bezodkladne informovať verejnosť, zamestnávateľov a samosprávy. Podľa COVID automatu má na vstup do zamestnania v červených, bordových a čiernych okresoch platiť režim OTP (očkovaný-testovaný-prekonaný).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ján Drgonec
  2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  3. Eduard Heger (OĽaNO)
  4. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Idete v pondelok do práce? Firmy už môžu kontrolovať status OTP, to je však zatiaľ asi tak všetko!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php