eReport.sk
Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.
Policajti vo Viedni kontrolujú covidpasy - ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Nezaočkovaným Rakúšanom hrozí mastná pokuta aj väzenie! Kedysi im sľubovali dobrovoľné očkovanie

Vláda im podobne, ako tá slovenská v minulosti sľubovala dobrovoľné očkovanie. Existujú dokonca aj rozhodnutia na európskej úrovni, ktoré zakazujú diskrimináciu nezaočkovaných. Rakúska vláda sa aj napriek tomu rozhodla pre povinné očkovanie a po nezaočkovaných pôjde, zdá sa, poriadne tvrdo! Informoval o tom portál euroactiv.com.

Od februára tak bude musieť byť každý s trvalým pobytom v Rakúsku zaočkovaný proti COVIDU. Pokiaľ tomu tak nebude, vláda má pre tamojších občanov prichystané masívne sankcie. Zatiaľ dokonca nie je jasné ani to, či prekonanie koronavírusu alebo iné zdravotné komplikácie budú nejakou formou poľahčujúcej okolnosti.

Nezaočkovaných si najprv predvolajú úrady, ďalším krokom je udelenie pokuty vo výške 3600 eur, neskôr dokonca až 7200 eur, pričom za trvalú neposlušnosť v oblasti očkovania sa obyvatelia Rakúska môžu dostať dokonca až do väzenia!

Vzor pre slovenských politikov?

Tieto rakúske kroky sú zo slovenského pohľadu zaujímavé aj preto, lebo premiér Eduard Heger (OĽANO) sa netají tým, že postup rakúskej vlády je v mnohých krokoch v súlade s jeho predstavou o riešení pandémie.

V sobotnej rozhlasovej relácii náš predseda vlády vyhlásil, že by chcel presadiť povinné očkovanie pre seniorov, nevylúčil pri tom ani povinné očkovanie pre všetkých dospelých.

Povinná účasť v testovacej fáze?

Netreba však zabúdať, že existujú viaceré názory na expertnej úrovni o tom, že vakcinácia proti ochoreniu covid-19 je stále ešte len v testovacej fáze. Mnohí odborníci potvrdzujú, že reálne zhodnotenie vakcín môže prísť až v horizonte piatich rokov.

Je teda z hľadiska morálky aj práva otázne, či takéto opatrenie rakúskej vlády prejde cez ústavný súd v prípade podania zo strany dotknutých obyvateľov Rakúska, poprípade či by prešlo cez vyššie európske súdne inštancie.

Majú dostatok väzenských kapacít?

Pri pohľade na množstvo nezaočkovaných ľudí sa taktiež otvára otázka, čo bude rakúska vláda robiť v prípade pretrvávajúcej neochoty niektorých občanov zaočkovať sa. Pokiaľ by sa totižto naplnili vyhrážky o hrozbe väzby, kapacity rakúskych väzníc by sa mohli veľmi rýchlo naplniť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ján Drgonec
  2. Eduard Heger (OĽaNO)
  3. Herbert Kickl z FPÖ
  4. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
  5. Na ilustračnej snímke prezidentka Zuzana Čaputová medzi vojakmi.
  6. Schallenberg
  7. Robert Fico na snímke z videa.
  8. Vladimír Krčméry (v popredí uprostred) počas tlačovky.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nezaočkovaným Rakúšanom hrozí mastná pokuta aj väzenie! Kedysi im sľubovali dobrovoľné očkovanie