eReport.sk
Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Foto: tasr

VIDEO Heger: Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných, to či covid existuje, nie je vec názoru!

AKTUALIZOVANÉ – Vláda zavádza tzv. lockdown pre nezaočkovaných, oznámil to vo štvrtok premiér Eduard Heger (OĽANO). Nový COVID automat podľa jeho slov výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných v červenej, bordovej a čiernej farbe, teda momentálne vo všetkých okresoch. Nezaočkovaní sú podľa jeho slov momentálne najohrozenejší, robia to pre ich ochranu. Hromadné podujatia budú podľa neho len pre zaočkovaných, no sprísni sa režim. Nezaočkovaní budú môcť chodiť do tzv. esenciálnych obchodov, nebudú môcť chodiť do nákupných centier či reštaurácií.

Premiér vysvetlil, že nový COVID automat zavádzajú pre stabilizovanie kritickej situácie v nemocniciach, platiť bude od pondelka (22. 11.). Zdôraznil, že pôjde o dočasné riešenie, očakáva, že to bude trvať tri týždne. Následne by mohlo byť ďalším krokom uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných. Avizuje posilnenie kapacít v očkovacích centrách, preto vyzval nezaočkovaných dať sa zaočkovať, aby mohli potom využívať uvoľnenia.

VIDEO Heger: Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných

Zrovnoprávniť sa má postavenie kompletne očkovaných a tých, ktorí sú v lehote do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Pôjde o kategóriu s označením OP. „Tieto dve skupiny ľudí budú v mnohých ohľadoch zvýhodňovaní. Nemusia sa dvakrát do týždňa testovať do práce, môžu slobodne chodiť do obchodov, teda nielen do esenciálnych, ale aj do nákupných centier,“ povedal premiér po rokovaní vlády.

Heger je presvedčený, že očkovanie je jedinou cestou von z pandémie. Vyzval občanov zaočkovať sa. „To či COVID-19 existuje, nie je vec názoru, ale tvrdých dát,“ povedal.

Čo s tými, ktorí sa očkovať chcú, ale nemôžu?

V prípade skupiny ľudí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať, upozornila členka konzília Elena Prokopová na fakt, že kontraindikácií nie je veľa a sú za ne považované tie, ktoré sú uvedené v súhrnnej informácii o lieku príslušnej vakcíny. „Okrem týchto existujú aj tzv. dočasné kontraindikácie. Preto pripravujeme konzultačné centrá, v ktorých najväčší odborníci na očkovanie budú vysvetľovať, čo možno do tejto skupiny kontraindikácií zaradiť a čo nie,“ objasnila. Dodala, že sa pripravuje aj široká osveta o tejto téme.

Konzílium odborníkov podľa Hegera vyhodnocuje dáta na dňovej fáze. Avizuje, že keď sa situácia zlepší, bude sa uvoľňovať. „Uvidíme, ako na tento čas zaberie riešenie, je to odporúčanie konzília, ale samozrejme, budeme musieť promptne reagovať, ak uvidíme, že tie veci nezaberajú. Opäť vkladám dôveru do občanov,“ povedal Heger.

Nápor na nemocnice je podľa neho obrovský, chýbajú pľúcne ventilácie i miesta na JIS. „Problém v nemocniciach zašiel tak ďaleko, že dnes už je riziko, že nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť nielen pre covidových pacientov, ale ohrození sú aj pacienti z hľadiska bielej medicíny a plánovaných operácií, ktoré sa odkladajú,“ vyhlásil premiér a poďakoval všetkým lekárom za ich výkon.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Nemecko, hranica, covid
 2. Daniel Krajcer
 3. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
 4. Eduard Heger (OĽaNO)
 5. Na snímke detský bazén v novej mestskej plavárni v Snine 5. mája 2021.
 6. Pracovníci RÚVZ Michalovce kontrolujú covidpas konzumujúceho zákazníka v prevádzke.
 7. Delta variant, covid, koronavírus
 8. Najväčšie poškodenie ľudského zdravia
 9. Robert Fico (Smer-SD)
 10. Minister obrany Jaroslav Naď a minister vnútra Roman Mikulec.
 11. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS)

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) vyzval verejnosť na pochopenie, dodržiavanie ale i vynucovanie sprísnených protipandemických opatrení. Povedal to po štvrtkovom rokovaní vlády, ktorá schválila novelizované znenie COVID automatu.

Lengvarský: Dodržiavajme i vynucujme si nové opatrenia

„Súčasná epidemiologická situácia ohrozuje zdravotnícky systém ako taký a poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj iným, ako ‚covidovým‘ pacientom, pripomenul minister. Priznal, že epidemiologické čísla nútia k sprísneniu opatrení aj voči tým, ktorí boli zodpovední a nechali sa zaočkovať. „Veríme, že to pochopia, že my všetci to pochopíme a budeme opatrenia dodržiavať,“ povedal Lengvarský, ktorý nabáda aj k tomu, aby ľudia dbali na realizáciu, prípadne vynútenie rešpektovania pravidiel.

„Ak budete v reštaurácii, kde vás neskontrolujú, žiadajte, aby ste boli skontrolovaní, žiadajte, aby ste boli v bezpečnom prostredí a aby sme si boli istí, že opatrenia už nebude nutné ďalej sprísňovať,“ zdôraznil minister zdravotníctva.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Heger: Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných, to či covid existuje, nie je vec názoru!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php