eReport.sk
Policajti kontrolujú vodičov, ktorí chcú opustiť rakúske mesto Wiener Neustadt v sobotu 13. marca 2021.
Rakúski policajti na ilustračnej snímke. Foto: tasr/ap

Rakúska vláda má zrejme veľký problém: Postaví sa aj polícia a armáda proti drsným opatreniam?

Rakúska vláda počas posledných dní predstavila viaceré, z pohľadu mnohých, kontroverzné a najmä poriadne drsné opatrenia, vrátane lockdownu – a to pre neočkovanú časť populácie. Časť rakúskej opozície a občianskej spoločnosti začala voči týmto opatreniam ihneď protestovať. Na 20. novembra je dokonca ohlásená vo Viedni aj veľká demonštrácia. Do nej sa, zdá sa, zapoja aj zástupcovia tamojších silových a bezpečnostných zložiek. Teda vojakov a policajtov.

Rakúsky zväz ozbrojených síl 14. novembra napísal vo verejnom liste viacero stanovísk, ktoré teoreticky môžu otriasť schopnosťou rakúskej vlády vynucovať si jednotlivé prijaté opatrenia: „Povinnosť uvaliť kontrolu podľa pokynov ministra vnútra policajný zväz odmieta,“ píše sa v liste podľa informácií server infodujour.fr.

Zväz ozbrojených síl sa chystaného protestu zúčastní

Zväz okrem toho tvrdí, že sa zúčastní na spomenutých protestoch, ktoré organizuje rakúska politická opozícia. „Zväz ozbrojených síl oznámil, že sa budúcu sobotu zúčastní na veľkom proteste vo Viedni,“ takto to mali potvrdiť zástupcovia ozbrojených zložiek u našich susedov.

V ďalšom stanovisku pomenovali dva hlavné dôvody, prečo sa minimálne vedenie zväzu rozhodlo podporiť protesty. Vyzerá to tak, že zástupcovia rakúskych mužov zákona a armády odmietajú kontrolovať covid passy a nesúhlasia ani s lockdownom pre neočkovaných: „Polícia a armáda odmietajú vykonávať kontroly hygienického preukazu. Pripoja sa k veľkému protestu proti povinnému lockdownu neočkovaných 20. novembra vo Viedni.“

Zväz ďalej ústami svojho predsedu Manfreda Haidingera špecifikuje, že každý je oprávnený demonštrovať a to aj v prípade práve prebiehajúceho lockdownu. Povinnosť kontroly COVID passu uloženú ministrom vnútra Karlom Nehammerom a to aj na chystanom protestnom zhromaždení už zväz zamietol.

Panika vo vláde?

Podľa rakúskych médií ide o poriadnu facku politikom, ktorí sú v krajine práve pri moci. Rakúska vláda vzhľadom na informácie zo Zväzu ozbrojených síl údajne začína byť v panike. Manfred Haidinger v liste dodáva: „Týmto upozorňujeme, že účasť na zhromaždeniach je osobitne chráneným zákonným právom a že je zohľadnená aj v aktuálne dostupnom návrhu vyhlášky. Účasť a cestovanie po celom Rakúsku je povolené.“

Podľa Haidingerovej interpretácie je podstatné len to, že neočkovaným ľuďom sa odporúča cestovať súkromnou dopravou. V liste sa ešte pripomína, že „zákaz zhromažďovania na občianskych a politických podujatiach bolo uznané ako nezákonné“ viedenským správnym súdom.

List zo 14. novembra, v ktorom sa informuje o proteste vo Viedni. – Foto: bundesheergewerkschaft.at

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecko, hranica, covid
  2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  3. Eduard Heger (OĽaNO)
  4. Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.
  5. Alexander Schallenberg (vpravo).
  6. Radovan Sloboda (SaS).
  7. Český premiér Andrej Babiš prichádza na sociálny summitu EÚ
  8. Robert Fico (Smer-SD)
  9. Ľudia protestujú proti sprísneniu pandemických opatrení vo Viedni.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakúska vláda má zrejme veľký problém: Postaví sa aj polícia a armáda proti drsným opatreniam?

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti